sâmbătă, 15 septembrie 2018

Kessy Ellys Nycollas - România - Singurătatea mea este perfectă!




       Singurătatea mea 

          este perfectă!

       (dialog cu sufletul tău)


      
Am  învățat să nu mă mai tem de singurătate. De fapt , de la o vreme  nu prea  mă mai tem de nimic din ceea ce mi-ar putea face rău  oamenii din jur. Acei  oamenii la care eu  ţin atât de mult. În general ei sunt aceia care  te lovesc cel mai tare în suflet, deoarece ei ajung să îți cunoască toate punctele vulnerabile, toate slăbiciunile, toate fricile, toate  temerile, toate bucuriile dar și necazurile.
     Oamenii, în general nu suportă să te vadă fericit! Încep să facă scenarii despre tine și fericirea ta de parcă la tine ar dura fericirea o veșnicie, în timp ce la ei doar un timp!
     Dar nu mă mai tem și nu mă mai deranjează nimic. Nici măcar indiferenţa lor rece care, până acum puţin timp, îmi îngheţa și bloca  sufletul și respirația, lăsându-mi  fiori reci în măduva coloanei vertebrale dar mai ales în suflet. Nici de loviturile greu de suportat, pentru suflet, nu mă mai tem.
     Am învățat să ocolesc oamenii care stau ca niște șacali, la pîndă, pregătiți să devoreze fără milă tot ce le apare în cale. Am învăţat să mă ridic singură, după fiecare căzătură, am învăţat să îmi oblojesc rănile fiecarei lovituri…
     Știu că pot să am mai multă încredere în mine, că sunt o femeie puternică și că nu trebuie să am așteptări de la  cei din jurul meu pentru că, de fiecare data, la greu, chiar și cei dragi aleg  să plece… Şi tocmai, de asta nu mă mai tem de nimic.
     Am descoperit că sunt puternică și că pot să fac față oricăror împrejurari, singură. Nu mă mai tem de singurătate și nu o mai percep ca fiind cea mai  grea povară pentru suflet. Pentru mine, în multe șituații s-a dovedit a fi  cel mai bun medicament, cel mai bun pansament.
     Trăind în singurătate,  poate fi cea mai buna  modalitate prin care te poţi regăsi pe tine însăţi. Ce rost  are  să te temi de singurătate?Ai nevoie  doar să îi dai timpului timp în care  sufletul să se obişnuiască cu ideea că trebuie să se descurce singur, la fel ca de altfel, de fiecare dată.
     Unori chiar am nevoie să fiu singură, să mă odihnesc, să mă regăsesc, să îmi ascult sufletul și să îl înțeleg. Avem nevoie să îi descopăr nuditatea  sufletului şi să îl privesc, așa gol, în oglindă, bucurândumă de rezistența sa în fața  loviturilor primite chiar de la cei  pe care cândva i-am iubit cel mai mult.
     Avem nevoie să conştientizăm că e normal să ne doară, că e normal să plângem, să suspinăm şi să oftăm… Avem nevoie să înţelegem că uneori e foarte bine să fim singuri. Avem nevoie să nu ne mai temem de durerea sufletului. Într-un final va trece la fel cum a venit şi în urmă nu va lăsa un suflet urât, ci unul mult mai frumos, mai puternic și mai dornic de viață.

Te invit în liniștea singuratații mele!

P.S. Ești singurul acceptat! ... chiar dacă stiu ce furtună se va isca la plecare ta, dar este furtuna care mă trezește la viață!

                                                                    15092018 / Petroșani


vineri, 14 septembrie 2018

Kessy Ellys Nycollas - România - M-ai făcut să plec!



          MAI FĂCUT SĂ PLEC!
            (dialog cu sufletul tău)

     Acum ceva timp în urmă, într-o discuție cu una din prietenele mele am declarat că nu mai suport bărbaţii care se îndrăgostesc de mine deoarece aveam sentimental, cum că fiecare bărbat care mă priveşte cu ochii aceia bulbucați  sub presiunea dorințelor carnale, te făcea să  devii din ce în ce mai mult de condamnat. Urla sufletul în mine și îmi venea să le spun să plece, să nu încerce să forțeze intrarea către sufletul meu deoarece întregul teritoriu este ocupat de tine. Inima mea era dăruită de multă vreme doar unuia singur. Ție! Unuia pe care acum  nu ştiu cum să-l scot de acolo dar ce este şi mai complicat este că nici măcar  nu ştiu dacă vreau. Tot ce ştiu este că te simt mereu acolo şi te simt de fiecare dată când respir.

     Ce iubire ciudată a mai fost și între noi! Suntem doi nebuni care au crezut că pot schimba lumea prin intensitatea sentimentelor lor. Suntem doi naivi care s-au gândit că, Universul v-a conspira să îi aducă împreună, la un moment dat și cine știe, poate că ne-ar fi adus, dacă am fi avut răbdare și nu am fi fugit speriați de ceea ce simțeam sau poate și dacă  eu aş fi fost mai înţeleaptă, te-aş fi presat, aș fi încercat să te fac să înțelegi ce îmi doresc, sau dacă aş fi jucat şi eu jocuri în care să te fac să îți pierzi mințile așa cum fac unele  femei, poate că atunci altul ar fi fost rezultatul dar tu  mă ştii că eu nu sunt femeia adeptă a unor astfel de jocuri.

    Te doream cu toți porii ființei mele. Erai prima imagine a diminaților mele, după nopți în care visele ne aduceau împreună. Erai imaginea care îmi stăruia pe retină pe tot parcursul zilei. Erai aer, erai apă, erai bucurie și întristare. Erai totul! Ah! Ce nebunie! Frumoasă dar și dureroasă! Cumplită! Râsul tău mă topea cum se topește ceara de la căldura focului ce îi mistuie fitilul.

    Vocea ta îmi răscolea auzul mult timp după încetarea dialogului, energiile tale puneau stăpânire pe sufletul meu, pe ne așteptate, indiferent de timp sau loc. Au fost ani grei, trâiți într-un amestec de dorințe și temeri, de incertitudini.

    Aș fi vrut ca toată acea suferință să ia sfârșit dar mă temeam că fără, nu voi putea trai.
Nu îl voi putea înțelege niciodată chiar dacă mi-ar fi dat să trăiesc multe vieți de acum încolo!

    Mă rugam, până târziu în noapte, ca Bunul Dumnezeu să facă o minune, să mă pot desprinde din povestea noastră.
Am plâns până când lacrimile mele te-au inundat forțîndu-te să ieşi aproape cu totul din mine. Mi-au plâns sufletul şi inima. Am plâns până la ultima lacrimă, ca mai apoi să constat că tu mai eşti încă acolo și că în continuare, trebuie să mă duc peste tot cu tine.

    Cu tine, cel care eşti acum. Distant, rece, departe. Cu regret realizez că tu nu mai eşti acelaşi.  Îmi este nespus de greu  să suport gândul că omul pe care-l iubesc, de care sunt încă  îndrăgostită, este aşa. Știu că te străduieşti să fii astfel, ca să mă îndepărtezi pe mine.

    Faci toate acestea sperînd că o să-ţi pară, alegerea mai uşoară, plecând. Ei, iată că în sfârşit ţi-a reuşit.

Este ok așa!
Nu!

    Mă văd din nou în situația în care trebuie să recunosc că îmi lipsești enorm și că indiferent câtă luptă duc cu mine, cu sentimentele mele, nu mă pot convinge că nu mai este nimic de făcut, că trebuie să fac curățenie în suflet făcând loc noului care de foarte multe ori îmi bate la ușă iar eu refuz cu încăpățânare să ii deschd.

    Ai fost omul alături de care  aş fi vrut  să-mi petrec restul vieţii, în condițiile în care, aproape sub jurământ, am susținut în nenumărate situații că îmi doresc să rămân singură forever.

    Acum acea persoană nu mai există.
Felicitări, ai reuşit să mă faci să înțeleg și să  alerg un alt drum.Un drum al meu pe care să merg și în lipsa ta!

    Greu, anevoios, dificil dar nu imposibil. Sunt un om puternic. Am învățat că în viață situațiile alternează. Am învățat să mă ridic după fiecare căzătură și să nu abandonez lupta după o înfrângere.

***
     Sunt asemenea unui computer! Când observ că sunt dezorientată, supra încălzită sau încărcată, apăsată de greutățile vieții, îmi dau un restart ca să pot mai apoi să o iau de la capăt, cu forțe noi. Restartul îl dai de cele mai multe ori de nevoie, nu de moft, din obligație am putea spune, pentru a putea merge mai departe.

    Aceasă acține poate fi chiar unica soluție care mai poate da rezultate, după ceam încercat rezolvarea problemelor în toate modurile posibile. Și noi avem nevoie de un restart periodic. Când am obosit, când istoviți fiind sau  împovărărați, e necesar să se apese butonul de restart.

    Restartul înseamnă să îți eliberezi mintea de tot ce te apasă, să faci curățenie și să începi pur și simplu să fii, să exiști.

    Să poți trăi ziua prezentă, cu bune și cu rele, fără să te mai lași afectată de trecut sau de viitor.

    Să zâmbești atunci când e cazul, să plângi când inima ți-o cere și să oftezi ca să-ți descarci sufletul.

    Restartul mai înseamnă să te îndepărtezi de tot ce e toxic și să respiri aer curat. Să faci liniște atât în tine, cât și în jurul tău. Să poți trăi clipa actuală, fără a tresări cu gândul că urmează ceva imprevizibil.

    Restartul îl mai dai când ai învârtit problema pe toate părțile și ajungi la capătul puterilor fără a găsi prea multe soluții. Atunci, te îndepărtezi, faci un pas într-o parte și-l lași pe Dumnezeu să facă ce-o crede El de cuviință, în timp ce  tu te supui iar  calculatorul minții tale procesează noile informații.

    Restart este când nu-ți mai pasă ce spune unul sau altul, când bârfele îți sunt indiferente și opiniile altora hilare, deoarece nici măcar 1% din ei nu cunosc povestea ta de viață, așa cum este ea în realitate. Toți fac scenarii inspirate din propria lor viață și judecă din prisma greșelilor comise.

    Restart este când îți vine să te dai cu capul de toți pereții dar nu o faci ci respiri adânc, profund  și apoi  te liniștești.

    Restart mai este și atunci când te apuci din nou de scris, deși îți simți degetele amorțite mișcăndu-se stinghere pe tastatură, nemai fiind obișnuite cu  scrisul.

    Și totuși nimic nu se uită niciodată!

    Important este să avem puterea să ne liniștim mintea și să o coborâm în suflet.

    Totul se aseamănă cu  mersul pe bicicletă , care o dată învățat, nu se mai poate uita.

Vă rog frumos să nu mă deranjați.
A fost nevoie să-mi dau un  restart!

    Și uite așa aveți ocazia să cunoașteți puțin câte puțin cum funcționează femeia!

    Aș fi nespus de bucuroasă să pot afla că cineva a înțeles ce am dorit eu să spun aici și că furisate în intimitatea voastră, a fiecareia, ve-ți încerca să pune-ți cît de puțin deoparte fiindu-vă de folos în ocaziile voastre viitoare.

-        Ai  pus? Bravo!
Frumos ... fi tare !
                   Când am terminat studiile  îmi doream să mă                                                                căsătoresc cu un băiat pe care îl credeam iubirea vieții mele. Nu a fost să fie. El a ales tăcerea, alt drum, altă destinație.Nu a fost ușor. Viața începuse să îmi dea lecții dure. A urmat o căsătorie din ambiție, au rezultat trei copiii, însă iubirea aceea m-a urmărit mulți ani. Nu puteam să înțeleg ce l-a  determinat să își schimbe radical direcția! Târziu am reușit să înțeleg că Dumnezeu nu m-a nedreptățit cu nimic și că sufletul care ajunge să îl caute și să il  cunoască – deoarece aceasta este adevărata căutare a noastră, a oamenilor – primește lecții greu de dus dar care în timp – mult timp – vor scoate la iveală motivele care au condus sufletul în acele suferințe  dar și calea  care îl va conduce către adevărata fericire.
     Nu am cuvunte cu care să pot descrie suferința anilor în care persoana pe care o porți în întreaga ta ființă, în suflet, nu este lângă tine.
     Nu doresc să insit din nou pe această stare. Îmi doresc doar ca Bunul Dumnezeu să îmi dea puterea și rabdarea, care pare să fie o nepuțință în acest moment, dar care poate devein putință peste vreme.
     E normal, e omenesc, e dureros, dar trebuie să ne învățăm lecțiile. Cel mai important de știut și înțeles este că: din momentul în care persoana de care esti îndragostită ți-a spus că nu mai există nicio șansă și plecă din viața ta, trebuie să mergi și tu mai departe. Nu suntem proprietari pe sufletele nimănui și nimeni pe ale noastre. Obsesia nu ne ajută în viață și  nici egoismul. Cel mai inteligent ar fi  să nu lăsăm sentimentele să ne conducă viața. Ele sunt bune și frumoase până la un moment dat, dar ce să ne facem cu sufletul care păstrează în el răni care se acoperă dar nu se vindecă niciodată? Aș vrea să pot spune că trebuie să învățăm să ne conducem inima, nu să ne lăsăm condusi de ea, dar nu pot.

Am luptat mult cu mine ca să pot ajunge să aplic această teorie însă rezultatul este dureros. Am introdus  și în iubire ,,frâna de mână’’ încercând să îmi protejez sufletul dar este cumplit. Viața trăită după acest principui este cumplit de dureroasă. Să stai lângă un om căruia refuzi să îi simți trăirile, să îl întrerupi atunci când încearcă să îți spună ce simte pentru tine, de frică să nu te îndragostești.
Grele mai sunt relatiile în care își face loc iubirea și îndragostirea! Ne dorim ca totul să funcționeze, dupa felul  în care noi ne imaginăm binele, făcându-ne  propriul scenariu. Eu reușesc relative ușor sa fac un bărbat să aibă încredere în mine, să se îndrăgostească. Dacă însă, încearcă să îmi vorbească de căsătorie, începu să dau înapoi, să mă retrag, pentru că nu mă mai simt liberă. Nu vreau să pară egoism, dar am avut diferite stări de teamă, anxietate, groază uneori, în relațiile anterioare. Mă team să mai iau o asemenea decizie deoarece sunt conștientă că totul se sfârșește la un moment dat.
     Nici eu nu știu exact  ce vrea sufletul meu!
     Uneori nu mai dorește, vrea odihnă. Vrea să poată coborâ mintea în suflet și să o determine să înceteze cu scenariile.
     Aș vrea să pot să îmi ascult și să îmi respect dorințele sufletului! Ajunge! Mintea a mințit destul!
                                                                                                                            14092018 / Petroșani

                                                     (Orice asemănare ale unor  fraze și expresii este pur întâmplatoare)

Kessy Ellys Nycollas - România - Femeia, chiar dacă te iubește, poate pleca într-o zi…







miercuri, 12 septembrie 2018

Kessy Ellys Nycollas - România - DE-AI SĂ MĂ CHEMI!

Adăugați o legendă

















DE-AI SĂ MĂ CHEMI!

De-ai să mă chemi, n-o să mai vin,
Te las să plângi în poezie,
Nu pot cuvintelor să mă închin...
Scrise pe-o foaie de hârtie!

Mintea -ţi bolnavă de iubire,
Compune vers din fantezie!
Sufletu-ți plânge în neștire
După ce în veci n-o să mai fie!

Cuvintele vor obosi și ele,
Vor refuza să mintă fără rost!
Fiindcă din inima-ți pustie
Mai izvorăște doar, ce-a fost!

De-ai să mă strigi, n-o să te aud...
Sufletul meu, de azi, e surd!
Ce scrii e o mare nebunie,
Ce-a fost în veci n-o să mai fie!

Timpul de multe te desparte,
Şi-o să te ducă către moarte
C-un suflet plin de fantezie
Trăind iubirea pe hârtie...

Ești viu, dar mort pe dinăuntru,
Trăiești doar unde-ți umblă gândul!
Dezgropi iubiri de mult apuse
Și scrii cuvinte, veșnic scrise...

Lumina-n suflet îți e stinsă!
Și pururi nu va fi aprinsă!
Pentru că-n suflet bate vântul,
Iar ochii-ți plâng și lacrimile-ți şterg cuvântul...

Zaci în dureri mistuitoare
Și îți duci boala pe picioare,
Pentru că nimeni n-o să știe
Că ești doar simplă fantezie!

Mă chemi și-apoi spui să nu vin
Pentru c-ai vrea să vină ea!
Și eu aș vrea să scapi de chin
... să te tratez de boala -ţi grea...

Nu mă-ntreba de am să vin?
Să spun că vin n-aș mai putea!
Știu că venirea mea-i doar chin
Pentru c-ai vrea să vină ea!

Potecile nu-s pentru mine
Iar nebunia -ţi aparţine
De-ți place să trăiești cu ea
SĂ O PORȚI DEMN, este a ta!

Este păcat doar c-ai trăit,
Cu sufletul de doruri istovit
Și ai să pleci, cum ai venit...
Cu-n suflet de durere chinuit!

Dar nimeni nu ți-o poate lua
Alegerea este a ta!
...

Să ştiu că-n ochii o vezi încă pe ea
Mi-ai fi povară și-ar durea!...
Pari simplu și normal în aparență
Dar ești nebun lipsit de concurență!
...
... iubirea îți dă viața dar și omoară,
Te- nalţă către cer, te și coboară,
Te-nvață să trăiești dar și să mori,
Depinde doar cum poți să ,,o măsori''!
Când paşi -ţi pe pământ dar capu-n nori...
...
De alegi să plângi să-ți fie bine
Te rog mă iartă, uită atunci de mine!
Nu pot să-ți fiu părtașă la durere
Zilele atunci, mi-ar fi prea grele!...

Kessy Ellys Nycollas
       12092018 / Petroșani

marți, 11 septembrie 2018

VIRGINIA PÂRVU - ROMÂNIA - MARA





  M-am născut într-o zi blândă de toamnă a anului 1962, într-un sat de câmpie din apropierea orașului Ploiești, județul Prahova.  Am avut o copilărie frumoasă, simt si astăzi  mâinile  mamei strângându-mă la piept, lacrimile de fericire din ochii tatei privindu-mă intrând pe poarta casei, venind de la școală. La țară nimic nu mai este cum a fost, dar toate au prins rădăcini în amintirile mele. Am rămas aceeași fată de la țară, deși trăiesc de ani de zile la oraș. Nu sunt nicidecum scriitoare, prin creațiile mele dăruiesc picături din ceea ce am adunat în suflet în drumul meu prin viață.  Ți le dăruiesc ție, celui care citești acum rândurile mele, alături de dragostea și prețuirea mea pentru tine!


MARA              



     Fetița era uneori tristă. Nu înțelegea de ce copiii nu se jucau cu ea, nici la gradiniță, nici pe uliță. Nici educatoarea nu o iubea, odată când i-a arătat o planșă și a intrebat-o ce vede acolo, ea nu a știut. Educatoarea a mormait încet printre dinți un singur cuvânt: ”proasto”. A lăsat capul în jos și ochișorii negri i s-au umplut de lacrimi, o iubea pe domnișoara educatoare, era înaltă, cu părul coafat frumos, uneori se gândea că așa va fi și ea cândva, dar acum o îndoială se strecura în sufletul ei, dacă e proastă, nu va fi niciodată ca ea. Începuse să urască să meargă la grădiniță, pleca de acasă cu gentuța în care avea pachețelul , mergea o porțiune din drum pe lângă gard apoi cu puțin înainte să ajungă la grădiniță, intra pe o ulicioară ce cobora puțin fața de șosea, trecea de câteva case , mergea un pic pe câmp și urca pe un dâmb pe care îl credea deal. Era un singur copac acolo, dar avea trunchiul gros și coroana bogată, în jurul lui creștea iarbă deasă plină de floricele. Se așeza în iarbă cu grijă sa nu-și murdărescă șorțulețul bleu și privea la frunzele copacilor imaginându-și scene din poveștile pe care i le spunea mama. Încerca să nu se gândească la cele cu zmei și balauri, o apuca frica. Când îi era foame, scotea pachețelul și mânca, își făcuse prietene câteva furnicuțe și impărțea mâncarea cu ele, le pusese chiar și nume, deși nu le deosebea între ele, era sigură ca ele și-au ținut minte numele când le-a botezat; Hărnicuța, Negruța, Picioruș, Antenuța, Micuța, Lunganul... Într-un târziu se ridica din iarbă și ieșea în drum așteptând să iasă copiii de la grădiniță și pleca și ea spre casă. În zilele ploioase sau mai reci, mergea la grădiniță și când o întrebau de ce lipsit, spunea ca a fost bolnavă. 
Tare mult își dorea fetița să joace un joc , ”mingea în gaură”, se săpau cinci gropițe mici, cât să încapă șapte pietricele și deasupra lor să intre o mingiuță mică de cauciuc, se trasa o linie în praf cam la un metru de gropi și aruncai cu mingiuța spre ele, în groapa în care intra mingea, puneai pe rând pietricelele ce stateau cuminți pe marginea gropii. Jocul se termina când toate gropțele erau pline, dar ea nu reușea decât să umple prima groapă... Și pentru că nu se juca prea mult, se ținea scai de toți cei mari din familie, purtând după ea o carte de povești și se ruga de ei să îi citescă. Cu o lună înainte să implinească șapte ani, a început școala, a aflat speriată că învățătoarea ei este cea mai rea din școală, toți copiii fugeau din hol când apărea Doamna Cosma cu bățul de arătat la hartă în mână. După ce închidea ușa clasei, Doamna era însă blândă cu ei, avea o voce aspră dar fața ei era senină, s-au îndrăgit reciproc de la prima întîlnire, Fetița era cuminte și frumoasă, în prima zi a spus în clasă cea mai lungă și frmoasă poveste, a spus-o ca și cum ar fi citit-o dintr-o carte, ”Tinerețe fără bătrânețe și viață fară de moarte”:
- O știi pe de rost? s-a mirat învățătoarea.
- Mi-a citit-o mama... Adevărat, i-o citise mama, dar și tata, mamaia, tataie, de câteva ori fiecare, cum sărea vreunul un cuvânt, ea îl corecta repede, o învățase pe de rost, pe toate le știa așa, zeci de povești, poate mai multe. 

   ********
A fost dragoste la prima vedere, Fetița a mers fericită acasă și i-a spus mamei:
- Mămico, eu nu vreau să se termine niciodată școala!
- Ai să te plictisești în curând, asta a fost doar prima zi, a spus mama zâmbind. Doamne, ce frumoasă era mama, mai ales când zâmbea, avea ochii verzi și părul negru. Seara își despletea cozile și fetița o pieptăna și îi facea diverse coafuri, erau fericite și râdeau amândouă. Pe lângă poveștile pe care i le citea, mama îi spunea și niște întâmplări de-ale ei din copilărie:
- Mai spune-mi te rog de când erai tu mică! Câtă rabdare avea mama! Numele i se potrivea perfect, o chema Lina, era așa de blândă , nu o refuza niciodată. Și avea un glas dulce, îi cânta de multe ori ”Hai Dunarea mea” , ”Frumoși mai sunt ciobanii, când beau apă cu pumnii” erau cântecele lor preferate. Fetița nu avea voce muzicală, dar cânta încetișor închipuindu-și că glasul mamei este al ei. Bucuria primei zile de școală a fost umbrită un pic seara când tata a venit de la serviciu. Tata era strungar la o fabrică mare, facea naveta la oraș, erau aproape douăzeci de minute de mers cu trenul. Lucra în trei schimburi dar ea îl aștepta întotdeauna când venea de la serviciu pentru ca niciodată nu venea cu mâna goală, îi aducea dulciuri și uneori iarna, niște gutui de la un coleg , erau preferatele ei, parfumate, ușor degerate și moi. Alergă deci fericită să-și întâmpine tatăl, avea in mână ghiozdănelul cu Abecedarul, aitmetica, caietele, creionul și guma puse într-un penar micuț de lemn:
- Am fost la școală, uite ce am primit!
Tatăl se uită atent, scoase cu grijă cărțile, caietele și penarul, apoi puse ghiozdanul jos și îl călcă în picioare nervos, fără să spună un cuvânt. Fetița rămase nemișcată, nici nu mai clipea, tata nu o certase niciodată, de lovit nici nu încăpea vorbă, nu o lovise niciodată și nici de atunci încolo nu a facut-o, o iubea tare mult. Mama veni și ea apropiindu-se încetișor, se așeză în spatele ei și îi puse mâinile pe umeri, amândouă așteptau fară să întrebe nimic.
- Am o singură fată, niciodată nu va merge la școală cu un ghiozdan de carton, pentru ea muncesc! Mama oftă cu ochii la cartonul făcut praf, îl ridică de jos și plecă spre grădină. Tatăl luă copila de mânuța și plecară la magazin unde ceru vânzătoarei cu un glas hotărât:
- Vreau un ghiozdan de piele, fata mea a început astazi școala! Fericirea umpluse sufletul fetiței, l-a iubit întotdeauna pe tata cu o iubire aparte. Mama zicea de multe ori că îl iubește mai mult decât o iubea pe ea, dar era mulțumită de asta, de multe ori când își dorea ceva, o punea pe ea să ceară tatălui:
- Tătelule , a adus la magazin un material pentru rochie, frumos tare, aș vrea să am și eu cu mama rochii la fel! Tata râdea privindu-și fericit fetele și când lua leafa le aducea materialul.
Toată noaptea nu a dormit fetița de nerăbdare să meargă din nou la școală . Învățătoarea o așeză în prima bancă :
- Albu Veronel, treci lângă ea. Tu ai un nume prea lung, o să-ți spun Mara, îți place? o întrebă învățătoarea cu blândețe în glas pe fetiță.


Au început lecțiile, mai întâi cu bastonașe, liniuțe, oușoare. Cum ajungea acasă, Mara se dezbrăca și își așeza cu grijă sorțulețul pe spătarul unui scaun să nu se șifoneze, mânca repede și se apuca să își facă lecțiile. Se așeza la o masuță mică și începea să înșire semnele din abecedar. Așa de tare strângea creionul, că o dureau degetele și se plictisea repede. Pe sub scaun, Cenușa, pisica ei, i se tot freca de picioare dornică de mângâieri. Atât aștepta și fetița, lăsa creionul și se ocupa de pisică. Aceasta trebuia să asculte tot ce se întâmplase la școală, cum încerca să adoarmă era trezită și trasă de codiță. Până nu încerca să o zgârie, nu scăpa din mâinile ei. Seara, când venea tata de la serviciu, începeau adevărate manevre de razboi:
- Uite cât mi-a dat astăzi de scris, nu mai pot, mi s-a umflat mâna și mă doare tare! Tătelule, nu mai îmi scrii și mie un picuț? Vezi, eu știu să le fac, uite ce bine le-am facut pe astea! 
Tata se uita la mâna micuță, la ochișorii negri care clipeau des, la gurița cu colțurile coborâte a supărare și nu rezista:
- Stai de pază, cum se apropie maică-ta vii repede, iei creionul și te apuci să scrii tu.
- Da, da, dar să scrii frumos, uite așa cum am scris eu până aici, se lumina deodată fetița. 
Nu mai avea răbdare să ajungă la lecțiile cu litere și cifre și se ruga în fiecare seară de mama să o învețe ea. După ce termina treaba, aceasta se așeza cu ea la masă și începeau să scrie literele așa cum erau lecțiile în abecedar. Când la școală învățătoarea le-a predat prima lecție, ea știa deja tot alfabetul. Avea o cutie plină cu bucățele mici de carton pe care era scris alfabetul și o tabliță pe care le așeza formând cuvinte, Alfabetar. Cutiuța aceasta era cel mai de preț lucru al ei, o lua și, așezată în pat lângă Lili, păpușa ei de cârpă, o învăța și pe ea literele. La sfârșitul clasei întâi, citea deja singură povești. Cu aritmetica se descurca mai greu, cifrele i se păreau reci și nu îi spuneau nimic, dar se străduia să țină pasul cu ceilalți copii. Bineînteles că a luat premiul întâi cu coroniță. Aceasta a fost făcută de nașul ei din trandafiri roșii de plastic, printre care ieșeau vârfuri mici de brad verde crud. A fost tare mândră când a urcat pe scena de lemn cu o cortină din catifea albastră și ciucuri mari aurii. A spus o poezie, ”Mama” de George Coșbuc, iar din sală o aplauda fericit tata. Mama nu era în sală. Nu a știut niciodată de ce mama nu venea nici la ședintele cu părinții, nici la serbările școlare. Apoi i se parea firesc ca tata să fie alături de ea în momentele importante. Acasă, mama o îmbrăca, îi facea codițele, o conducea până la poartă, o săruta pe frunte și ea pleca cu tata. A primit ca premiu trei cărți: ”Moartea căprioarei” de Nicolae Labiș, ”Cuore” de Edmondo de Amicis și ”Fram, ursul polar” de Cezar Petrescu. În fața Marei se afla prima ei Vacanță Mare; aventura abia acum începea! 





luni, 10 septembrie 2018

Kessy Ellys Nycollas - România - Dialog cu sufletul tau!



17.

Ai amânat  venirea cu o zi
Mai faci risipă încă de minute...
Destinul unei clipe ce va fi
Are de spus atât de multe!

Nu va reda întregul sentiment
Pe care sufletul ca dar îl cere
Insă așteaptă acel moment
Să îl dezmierzi cu-o  mângâiere...

Iubirea noastr-i rodul unei întâmplări
Sau nebunia unei clipe de visare!...
Se naște în amurgul unei înserări
Adusă de destin, în Carul Mare!

Cădem adesea în păcatul
Unor iubiri amagitoare...
Iar cel ce minte-i vinovatul
Atunci când sufletul ,,ne moare’’.

18.

Te așteptam de-o veșnicie
Să-mi ștergi umbra de regrete
Doborâtă de răbdare...
Te lași așteptat,,poete!..

Te aștept în prag de seară
Să mă-mbrățișezi cu versul
Să mă topesc ca o ceară
Și să uit care-mi e sensul...

Te astept cum aștept mărul
Când fructu-n soare și-l coace
Sufletu-mi vrea adevărul
A obosit să se joace ...

Număr rar și cu răbdare
Ore, clipe și secunde
Tot mai lung drumul îmi pare
Fără să stiu, până unde!..

Haide! Arată-te o dată
Să fac cu sufletul pace!
Nu-mi spune că-s vinovată
Nu mă ține ca pe ace!..

Iți promit c-o să-ți fiu totul
Dar nu fac un legământ...
De iluzii geme patul
Iar sfârșitu-mi e-n mormânt!..

19.

Când vei ieși pe usă, 
să te însoțească,
Cum te-nsoțește umbra, 
piaza bună!
Cum Luna strălucește lângă o stea
Iar soarele, pe creștet, să-ți pună o cunună!

Nu te-ntrista, nu șovăi, nu te-ndoi,
Cărarea către mine îți este zămislită
Pășește  drept...vei birui
Gândundu-te că pentru tine sunt făcută...

Când vei ajunge-n prag
Cu pașii siguri, râzi și cântă
Să-ți uiți necazurile toate
înainte de-a ajunge
În pragul casei mele,
...pentru tine sfântă!

20.     

Eu nu-mi doresc un suflet gol
Nu vreau să plâng iar cu suspine
In astă toamnă vreau să zbor
Chiar doar cu gândul, către tine!..

Nu-mi ești un călător prin gânduri
Nici un miraj, o aventură!...
Ce-ai apărut la orizont
Și- ai dispărut ,,la cotitură’’!

Ești dor de viață și-mi ești versul
Acel știut doar de noi doi...
Vreau doar să  mă mai ții în brațe
Să mă ferești de vânt și ploi...
Să-mi pui pe umeri pelerina
Plină de doruri și  visare
Pe buze să îmi lași sărutul...
Pecetea dragostei din noi!..

21.

Mă tem de mine și de tot ce simt
Mă tem de sentimentul ce se naște...
Mă tem de ziua de mâine
Dar mai întâi de toate
Mă tem de noaptea care se apropie!

În ea se va naște  ceva nou ce mă neliniștește!
Mă tem să nu fie acoperit de  ploaia de stele căzătoare...
Să nu moară sufocat de dorul din mine
Mă tem de gândul iubirii ce ne leagă...
 Mă tem!

Mă tem de zorii zilei următoare
Mă tem de prima rază de soare
Care îmi va vesti că ziua revederii a sosit
Și că sufletul meu a răspuns la chemare!
Mă tem și teama aceasta mă doare!

Îi simt îndemnul de a mă trezi la viață!

Știu însă că te voi pierde curând...
Pentru că tu ești mai mult decât ocupat...
Ceia ce te va face să uiți drumul către noi...

Tu ești cel care aprinzi flacăra acestei iubiri!
De ce? Care este menirea ta? Dar a mea?

Nu este încă suficientă durerea?
Nu este îndeajunsă dezamăgirea?

Ne vom vedea și vom pleca
Chiar daca inima ar vrea
Să-i fii pe veci alăturea...

Ne vom privi, ne vom vorbi
Și cine știe, chiar vom lăcrima!
...dar vom pleca!

Ne vom iubi, vom suferi, vom aștepta...
Poate că viața se va îndura
Să fim din nou, o clipă împreună...
S-au vom uita!

 10092018 / Petroșani


duminică, 9 septembrie 2018

Kessy Ellys Nycollas - România - Dialog cu sufletul tău!




16.

In versuri, zilnic, tu-ți declari iubirea
Pentru o EA, pe care o stii, sau nu!
Ai vrea să îți maschezi dezamăgirea.
Te rog să taci! Nu am să pot să cred
tot ce vei spune tu!

Acum, tu singur ai ales să fii al meu
Motivul! Sincer, numai tu îl știi!
Să îți accept, spun, că mi-e greu
Și tot la fel de sincer, te aștept să vii!

Am vrut atât de mult să-ți uit acel sărut
Care în câteva secunde m-a sedus...
Și brațele cu care m-ai ținut
...strâns lângă pieptul tău, într-un apus!

De ți-am rămas a inimi stăpână
Și-n templul inimi, mă ții ascunsă bine,
Aș vrea să-ți fiu iubirea cea din urmă
Și să nu uiți, cât vei trăi, de mine!

De-i prea târziu urmează-ți calea
De mai ai timp te-aștept să vii
Alungă-i gândului visarea...
Iubeștemă cum doar tu știi!...


                                 09092018 / Petroșani
( textul face parte din noul volum: Dialog cu sufletul tau)

Overcoming Fear and Anxiety: How to Rebuild Yourself and Return to Who You Truly Are

  Overcoming Fear and Anxiety: How to Rebuild Yourself and Return to Who You Truly Are Two Books. One Truth. And the Moment Everything Chang...