duminică, 29 iulie 2018

Kessy Ellys Nycollas - România - Îmi bate în geam o iarnă







ÎMI BATE ÎN GEAM O IARNĂ

E atât de frig în casă acum, îmi bate -n geam o iarnă!
Un vânt năprasnic se stârni şi începu să cearnă,
Din norii grei şi cenuşii, zăpezi imaculate,
Peste sătucul meu tăcut şi dorurile toate.

Copacii goi şi desfrunziţi, se clatină-n furtună,
Zăpada albă şi curată, vrea să astupe-o urmă,
Lăsată-n sufletu-mi pustiu, de tine la plecare!
Omătu-i rece şi-înghetat... iar sufletul, mă doare!

Mi-e dor de-o 'mbratisare tandră, care să mă-încalzească.
Mie dor de-o dragoste ce pare, nici dreaptă, nici firească!
Mi-e dor de sufletul tău cald, să-mi mai aline dorul,
Mi-e dor de mângâierea ta şi-aş vrea să-i simt fiorul!

Capul să-mi culci pe pieptul, tău să retrăim fiorul
Să te privesc în ochiii verzi şi să îmi stâmpăr dorul!
Să-mi laşi pe umerii mei goi, liber să-mi cadă părul
Şi-mbrațișați, un trup şi-un suflet, să retrăim amorul!

Eram copii, e mult de-atunci, când eu credeam în tine!
Dar şi acum ca şi altă dat’, să plâng mereu  îmi vine.
Că-n visele ce le aveam am împletit iubirea,
Timpu-a trecut, le-a spulberat,rămasa amintirea.

Îmi este dor de un sărut... dar nu am dreptu’-a spune!
Ca o străină am rămas pierdută-n astă lume.
Aş vrea să rog pe cineva... dar cine crezi că poate?
Să-mi spună de eşti fericit... şi-oi merge mai departe..

Tu mi-eşti şi-acum al meu iubit şi te păstrez în minte
Şi dragostea ţi-o mai păstrez şi două jurăminte:
Tu ai promis că orice ar fi... te-ntorci la mine iară
Eu, n-am promis, dar am venit... şi azi, a câta oară?

E tot mai frig în casă acum şi-adorm în gând cu tine!
Cu dor şi cu speranţă-n suflet, că te gândeşti la mine
Şi-aş vrea să vină cineva care să poată a-mi spune
întru-n colţişor de suflet, păstrezi  un loc
şi pentru mine.

                                             De: Kessy Ellys Nycollas

joi, 26 iulie 2018

Kessy Ellys Nycollas - România - Buna seara, Iubite!


Foto:Internet














Bună seara, Iubite!

Bună seara, Iubite!
Aș dori să îți spun
Dar tu ești departe
Nu văd la ce bun!
Când doruri și vise
Făcute azi scrum
Se aștern peste suflete,
Ce greu se supun:
uitării, dorinței
... la capăt de drum!

Bună seara, Iubite!
Ce mult îmi doresc
Să fii iar cu mine
Și mâna să-mi dai..
Cu braţele tale,
La piept să mă strângi,
Din ochiu' - 'ntristat
O lacrimă agale
Să o las să îți pice
Pe genele lungi...
Apoi să îți spele
De grelele patimi
Retina pe care
Păstrezi chipul meu
Pe buze să îmi lași
În fugă, cu teamă
Sărutul acela
Ce mă arde mereu...,

Bună seara iubite!
Te aștept ca și când
Numai dragostea noastră
Ar fi pe pământ!

de: Kessy Ellys Nycollas
26072018 / Bumbești Jiu

luni, 23 iulie 2018

Kessy Ellys Nycollas - România - OCHIII

Foto: internet

















Ochiii

Întâlnesc de o vreme
doi ochi
 care mă privesc
discret!
Unul mă iubește...
 și simt
 cum  îmi deschide ușa
 spre suflet...
Altul se teme!
 Clar mă  dorește
însa, mă arestează
 pe retină,
lăsând pleoapa grea
să mă ascundă
 de ochii oamenilor din jur!

Se teme de norul tristeții
care plutește întotdeauna
 pe cerul iubirilor interzise!

... poate este doar speriat,
de iubirea pe care o simte,
întorcânsu-se
 alături de celălalt,
sub streașina
 protectoare a frunții,
căutând împreună,
 iubirea,
 și  în suflet!

Kessy Ellys Nycollas
                       18062018 / Bumbești Jiu

Kessy Ellys Nycollas - România - Daca ai auzi!

















Dacă ai auzi!

Dacă ai auzi
cum urlă sufletul în mine,
ai muri!
Iar lacrimile de mi-ai aduna
Te-ai îneca!
De-ai cuteza
să stai în bătaia vântului
din mine, doar o zi
cu sigurantă
te-ai împrâștia!..
Dacă ai simți
durerea ce mă apasă
poate ai lăcrima
sau dacă
dorul mi l-ai ințelege
m-ai căuta…

Dar nu ai cum să înțelegi
Nici eu nu știu precis
Dacă de tine îmi e dor!
Este real sau doar un vis…
 himeră s-au blestem!
Să mă gîndesc că te doresc
și eu mă tem!
  Kessy Ellys Nycollas
       04082014 / Ischia-Italia

Kessy Ekkys Nycollas - România - AM ALES



AM ALES

Eu am ales să fiu iubire!
Prin mine curge o apă vie
Și vreau să dau lumii de știre
Că bunătatea-mi stă în fie!

Prin vene-mi curge
o sevă de mesteacăn,
strălucitoare, lină, cristalină!
Luceferii din ochi
sunt străjuiţi d’- un cearcăn...
Pe fată-mi străluceşte
Lumina cea divină!

Pe frunte -mi stă cuminte, protectoare,
o aură-n culori de curcubeu...
Prin care mă încarc, cu energie de la soare,
... să am puteri nebănuite, când mi-e greu!

Trupul îmi e o torță care arde
Și fiecare por captează energie!
Cu brațele deschise, prind steaua care cade
Apoi, o strâng la piept cu bucurie!

Pe umeri, Domnul Sfânt mi-a așezat,
Cu dragoste nețărmurită:
în dreapta și în stânga, aripi ce se zbat,
să pot rămâne pururi fericită!

Simt rădăcinile, cum cresc, din tălpile arzânde,
Si se afundă tot mai mult, în Globul Pământesc
Simțind și ele că acolo se ascunde
O energie pură cu care mă hrănesc!

       ( Kessy Ellys Nycollas)
           23072018 / Bumbești Jiu

sâmbătă, 21 iulie 2018

Kessy ellys Nycollas - România - Vise și speranțe























Vise și speranțe

 Printre vise și speranțe,
 Trece-o zi și încă o zi.
 Câte se vor împlini,
 Nimeni nu va putea ști!

 Printre vise și iluzii,
 Trece un an și încă un an.
 Cu speranțe și confuzii,
 Trăiesc uneori în van.

 Printre șoapte de iubire,
 Printre lacrimi și suspine,
 Mă tot duc aiurea-n viață,
 Dar mă-ntorc mereu la tine.

 Printre nori și stropi de ploaie,
 Pașii mii târăsc agale,
 Către casă-n care știu,
 Că aud șoaptă gurii tale!
  Printre nori și printre aștrii,
 Zboru-ncerc să mi-l înalț,
 Însă peste norii albaștrii,
 Cum pășesc de nu mă-ncalt?!

 Printre vise și sper
 Printre oamenii străini,
 Îmi petrec zilele, anii,
 Dar ma-mpiedic dea lor spinii,
 (Fiindcă prieteni sunt străinii).

 Printre stele și speranțe,
 Toate vin și toate trec,
 Gândurile vor să se-nalțe,
 Sufletul, rămâne sec!
               04072013 / Iachia - Italia

Kessy Ellys Nycollas - România - Fără griji























Fără griji


 Stau adesea eu cu mine,
 La taifas în prag de seară,
 Și mă-ntreb: cum de mi-e bine
 Când viața e grea și amară!?

 Tot așa mă-ntreabă cei
 Care stau pe lângă mine:
 Cum știi din viață să iei?
 Ca să faci să-ți fie bine!

 Ești veselă zi de zi,
 Fericită ești tot timpul!
 Nu ai griji? Nu ai nevoi?
 Cum faci tu să treacă timpul?

 O rețetă zău nu am,
  Ca să v-o împrumut și vouă,
 Tot ce fac e să mă rog,
 Și de-i soare și de plouă.

 Nu mă rog să fac averi,
 Nici în conturi bani să adun,
 Tot ce vreau este iubire,
 Când iubesc sunt cel mai bun!

 Când din lume, de departe,
 Gânduri bune mă ajung, 
 Uit de rele, uit de toate,
 Și de bucurie plâng!

 Când în vise mi se-arată
 Sufletul ce mă iubește! 
 Uit de rele, uit de toate.
 Sufletu -n mine-n florete!

 Când mă-ntreabă ce mai fac?
 Pe el de îl mai doresc?
 Simt c-aş vrea încă o viață
 Să pot să îl mai iubesc.

Și uite așa sunt fericită
 Zi de zi și ceas de ceas.
 Nu mă-ntreb nici cât a fost? 
 Dar nici cât a mai rămas?
                 16062013/Ischia-Italia

Overcoming Fear and Anxiety: How to Rebuild Yourself and Return to Who You Truly Are

  Overcoming Fear and Anxiety: How to Rebuild Yourself and Return to Who You Truly Are Two Books. One Truth. And the Moment Everything Chang...