„Un spațiu literar dedicat cuvintelor care vindecă, vocilor sincere și poveștilor care merită ascultate.”
miercuri, 20 noiembrie 2019
TRIPLĂ LANSARE DE CARTE, Kessy Ellys Nycollas și lansare de debut, CARMEN PINTE
Vă invităm la tripla lansare de carte a poetei Kessy Ellys Nycollas și lansare de debut, Carmen Pinte.
14.01.2020 - 18:00-21:00
Prezintă:
DUMITEU CIOBANU în calitate de editor și tipograf
KESSY ELLYS NYCOLLAS - povestea cărților
Sonorizarea: DJ TICĂ
Filmarea: NELU COȚA
Moment artistic: Formația C&N, dinTârgu Jiu,
solistă CLAUDIA ENACHE
CARMEN PINTE- Destinul unei frunze
Destinul unei Frunze
A uneia din
miliardele de frunze care, toamna, se desprind de ramura iubită, părăsind-o
fără prea multe regrete, știind că peste iarnă, trupul se va transforma în substanța hrănitoare de
care tatăl copac are nevoie pentru a înverzi din nou în primăvara următore și
că una dintre noile frunze va fi însăși ea. Ea, aceea care prin puterea
iubirii, părăsește toamna pentru a reveni din nou, tânără, puternică, frumoasă,
într-un nou început. Și ea este conștientă că începuturile sunt cele mai
frumoase. Și ea crede, la naștere, că va avea un destin special, o copilărie
frumoasă, lipsită de griji, o frunte senină orientată către soare, pe o
crenguță care îi este mamă și care tatăl trunchi a avut grijă să o așeze nici
prea jos dar nici prea sus în înalta ,,Societate frunzărească’’. Ce să mai
spunem? O frunză cuminte și la locul ei, cu vise mărețe dar însuflețită de sentimentul
că ea, este mult mai deosebită decăt restul suratelor prin simplul fapt că stie
să valseze foarte frumos, să freamăte duios în adierea vântului călduț de
primăvară.
mi-e
atâta liniște / mi-e atâta liniște în
mine, /cresc tăcerile sădite de tine, / mă biciuie valuri de împlinire, / alerg
cu pași ușori spre a lumii fire.
Inspirată de acest decor, spune: Ramuri se prind într-un joc, / Când tresare timid câte-o frunză, / Clipind, se desprind
dintr-un foc, / În zbor, păsări cântând se-amuză..., / Frunzele valsează în
zbor, / Jucându-și pe rând câte-un rol... / Ecoul de toamnă se stinge-n neant,
/ Frunzele suspină durerea, / Pe bolta înserării un briliant, / Sfidează absent
nemurirea... / Cade cortina ruginie din cer, / Împresoară cu brațe-asfintitul,
/ Frunzele își țes voal de mister, / Răstignind în vis umbra și gândul...
Versurile ei pot fi lecturate și în
paginile revistei Luceafărul din vale, fondată de poeta și artista plastică
Kessy Ellys Nycollas, în Antologia ,,Columna iubirilor eterne’’ – Pepinieră
poetică, volum îngrijit de susnumita, cât și online, pe diverse site cu
specific literar.
Kessy
Ellys Nycollas
Carmen Pinte - România - CV Literar
CV LITERAR
Mă numesc Pinte Carmen, născută Dubleș, la
15 martie 1964, într-un orășel de munte, Vulcan, din județul Hunedoara.
Sunt
absolventă a Universității Petroșani, Facultatea de Mine, promoția 1989 și
Facultatea de Științe Economice, promoția 2007.
Sunt căsătorită, mamă a doi băieți și de
curând bunică de fetițe (strălucirea ochilor mei). Poezia este cea mai subtilă
formă de comunicare a emoțiilor, un instrument util în a ne dezvolta
inteligența emoțională, un instrument terapeutic de a ne vindeca sufletul prin
visare, înălțare…!
Scriu poezie de puțin timp, în acest fel mi-am
regăsit liniștea, starea, având acces la un sine profund, necenzurat, undeva în
afara timpului, regăsindu-mă ușor... prin versurile scrise înfloresc și
răspândesc mireasma simțurilor mele…mă recreez cu frumosul, m-am regasit pe
mine altfel, am prins aripi…să zbor…un zbor lin, usor…într-un neant de mine
creat! …scriind mă redescopăr, mă identific prin creațiile mele, trăirile mele,
dau aripi și sens…visurilor mele!
Activitate literară:
-
2018, mi-au fost publicate câteva
poezii în Antologia de poezii Columna Iubirilor Eterne, Pepinieră poetică,
apărută la Editura Proșcoala Râmnicu Vâlcea, volum coordonat de Kessy Ellys
Nycollas;
-
din 2018 până în prezent apar în revista
lunară, de literatură, cultură și artă: Luceafărul din Vale, aceeași editură și coordonare;
- din
2019 apar în revista canadiană Poezii pentru sufletul meu, apariție on-line,
coordonată de Mihaela Miha;
- 2019,
Revista online Ecreator, coordonată de IR Rosiianu
-
2019, în Antologiile: Parfumul clipei: Undeva, cândva, frumoșii liceeni
Declarație de dragoste, antologii de poezii și melodii, Editura scriitorilor,
Editor Mirela Voinea și Coordonatori Dan Lucian Corb și Lucreția Bogdan Ința.
-
2019 în Antologia Desprimăvărarea cuvântului și Învărarea cuvântului, antologii
realizate de Ioan Romeo Roșiianu
- 2019,
în Antologia Literatura de Călimară, coordonată de Stela Cheregi și Mariana
Petrache.
Kessy Ellys Nycollas - România - Gânduri care dor
GÂNDURI
CARE DOR
Da!
Asta o spun acum, după ce ani de zile
mi-am bătut joc de biata inimă care a iubit uneori pe cine nu ar fi meritat.
Iubeam și atât! Nu am iubit niciodată din interes. Nu am iubit niciodată
forțat. Când am iubit am iubit fără să înțeleg de ce pot iubi cu atâta patimă
un om.
Toată viața, dar și acum, sunt fascinată
de iubirile platonice, de iubirile care nu se dezgolesc în totalitate, de
iubirile care nu se consumă. Este atât de frumos atunci când îți simți sufletul
vibrând de bucurie, așteptând momentul revederii, persoanei iubite.
Greșim prea des!
Ne batem joc uneori de noi și de sufletele
noastre, aparent fără nici un resentiment. Sunt situații în care aproape că ne
simțim bine, ne place că suferim.
Ce ciudați suntem! Ne simțim bine că
suferim? Ne place asta? Oare nu mai știm ce este cu adevărat fericirea? De ce
majoritatea alergăm după fericire când de fapt nouă ne place suferința? Ce ne
dorim de fapt atunci când ne complicăm viața implicându-ne în diverse povești
care dor?
Sunt întrebări la care cred, că nu le voi
găsi un răspuns în această umilă existență. Mintea mea nu este capabilă să
priceapă ce se întâmplă de fapt atunci când, drumul vieții îmi este
intersectat, aparent întâmplător, de persoane pentru care simt o iubire care mă
sufocă! Am avut parte de povești de iubire atât de grele încât ajungeam să spun
că mai bine muream în clipa în care ne-am întâlnit, deoarece s-au născut, din
senin, sentimente greu de suportat, greu de dus.
Am avut momente în care simțeam că leșin!
Fugeam din poveste înspăimântată. Credeam că fuga mă va ajuta să mă eliberez
iar când observam că nici așa nu îmi este bine, mă întorceam. La un moment dat,
omul iubiti, m-a avertizat că niciodată nu am știut ce doresc. Că îmi simte
iubirea dar că nu îmi înțelege comportamentul. Că o dată vreau totul iar la
scurt timp nu mai vreau nimic!
Mi-aș fi dorit mai mult decât orice pe
lumea aceasta să nu simt astfel de sentimente dureroase însă, stând în liniște,
doar eu cu mine, analizând trecutul dar și viața pe care a dus-o altă femeie
alături de omul pe care eu l-am iubit și l-am iubit zeci de ani la rând nu o
zi, o lună, un an, am încercat să mă consolez cu gândul că Bunul Dumnezeu a
știut ce este mai bine pentru mine, îndepărtându-mă. Da! Asta cred și eu! Ceea
ce nu înțeleg este legat de faptul că m-a îndepărtat doar fizic în timp ce
sufletul a rămas acolo.
Am fost speriată uneori crezând că am
făcut o obsesie pentru acel suflet, că am probleme de altă natură, că sunt
nebună. Nu m-am ferit să mă ,,autodiagnostichez’’ şi să îmi pun parafa pe
diagnosticul stabilit, apoi am început
,,tratamentul’’. Am practicat multiple și variate meditații, am mers la
cursuri de Thetahealing cu speranța că voi putea ieși de sub stăpânirea acelor
stări. Toate încercările mele au fost zadarnice.
Nu aș putea spune că nu am simțit
ameliorări. Da, ceva pare să se fi liniștit dar nu a dispărut în totalitate.
Este aşa cum stă ursul în hibernare. Am sentimental că iubirea se joacă cu
mintea mea.
Unde am greșit?
M-am întâlnit, nu de mult, cu o bună prietenă care printre altele nu a
ezitat să îmi amintească faptul că am făcut multe victime, în sensul că eram
iubită dar eu fugeam. Așa este! Nu știu de ce făceam asta chiar și în
situațiile în care și eu iubeam. Iubeam dar plecam, apoi regretam când în
brațele lui stătea o altă fată. Îmi doream ca în locul acelei fete să mai pot
fiu eu. Să mă țină în brațe iar eu să îmi furișez mâinile pe sub geaca lui și
să îl strâng cu putere la piept, să mă sărute pe gât și să îmi șoptească la
ureche cât de mult mă iubește însă toate aceste lucruri nu se mai puteau
întâmpla. Ceva se așeza ca o barieră între noi, apăreau orgolii și energii ale
cuvintelor care nu mai puteau fi rostite, mulțumindu-ne doar cu priviri aruncate
când furiș când discret care transmiteau păreri de rău venite din durerea
sufletului. Atunci când privirile reușeau totuși să se întâlnească, în jurul
nostru totul dispărea. Lumea din jur nu mai exista. Părea o magie făcută de o
forță nevăzută care dorea parcă să ne facă să ne observăm și să simțim iubirea
noastă pierdută. Neputința de a ne vorbi, de a ne îmbrățișa, înfuria sufletele
care încă mai simțeau iubirea din care fugise -m nu de mult.
Nu pot să înlocuiesc cu nimic clipa în
care privirile noastre s-au întâlnit pentru prima dată și gestul lui de ași
mușca buza de jos, cuprins de un sentiment al dorinței de a mă cunoaște.
Nu pot să şterg din memorie și nici de pe
retină privirile, gesturile, îmbrățișările pătimașe și nici momentul acelei revederi
în care eu eram însoțită de soțul meu care ținea în brațe, primul nostru copil.
Privirea aceea m-a urmărit și tulburat toată viața și mă mai stăpânește și în
prezent. A durut atât de tare faptul că am stat față în față și nu am putut să
ne îmbrățișăm, să ne ținem de mână, să ne putem spune cât de mult ne lipsim
unul altuia.
A durut cumplit oricare moment intim
trăit alături de soțul meu. Închideam ochii și ne sărutam însă în locul lui
întotdeauna era el.
Viața nu ne-a fost ușoară. Ani la rând
am dorit să aflu cum este, unde este, cum se simte. După 30 de ani am ajuns să
stăm din nou față în fată. Doi străini. El pentru mine era același suflet după
care am plâns ani la rând. Eu pentru el, o necunoscută! Stătea în fața mea și
nu știa pe cine privește! Ce cumplit sentiment! După un schimb de întrebări și
răspunsuri, am observat cum fața lui a căpătat o culoare pământie şi-a adunat
forțele și a reușit să îmi șoptească numele menţionându-mi că m-a recunoscut
după zâmbet. Ce puțin a rămas din ceia ce era o dată, am spus eu iar el a
continuat:
-
Nu
mai contează fiecare cum am ajuns. Se pare că tu ești o femeie fericită,
împlinită! Simt doar că noi doi o să murim de dor într-o zi. Ne-am bătut joc de
tot ce ar fi putut fi frumos între noi dar ce este și mai rău, o facem în
continuare deoarece, nu am învățat într-o viață să ne oprim din a ne iubi, deși
ne trăim viețile separat și asta pare să fie partea cea mai insuportabilă a
destinului nostru. Ne-am folosit atâția ani de alții, ca să uităm de povestea
noastră. I-am făcut și pe alții să sufere tot timpul în care, noi doi a trebuit
să ne purtăm pe umeri crucea, trăind, suferind, datorită alegerilor pe care
le-am făcut. Tu ai ales prima să pleci, să te căsătorești, să mă uiți iar mie
mi-a rămas să fac o alegere la întâmplare. Pierderea ta a durut foarte tare. Tu
ai ales să trăiești fără mine, iar eu am ales să te las să pleci! Am greșit
amândoi. De acum viața este la capăt de drum. Un drum anevoios! Un drum pe care
mi-ai mers întotdeauna în față asemenea unei călăuze! Poți tu să înțelegi ce
îți spun? Poți tu să înțelegi cât de mult te-am iubit? Poți tu să înțelegi cât
de mult am suferit? Cu siguranță, nu! Am fost o victimă a iubirii tale. Sunt
convins că m-ai iubit. Sunt convins că mă mai iubești și acum. Se citeşte în
privirea ta dar la ce ne mai folosesc toate aceste sentimente, acum?
Îmi treceau prin fața ochilor fleșuri
aproape vii ale amintirilor cu noi și am prins curajul să îi mărturisesc cât de
josnică m-am simțit ani de zile față de soțul meu care mă săruta în locul lui.
Mă săruta iar eu îmi imaginam că este el. Ne priveam în ochi iar în locul
ochilor lui căprui, vedeam doi ochi verzi. Acei ochi care m-au urmărit toată
viața! Deși erau departe fizic, spiritual le simțeam respirația în ceafă poate
99,99% din timpul unei zile. Noaptea însă, nu îi visam.
Ani la rând mi-am spus că așa nu mai pot.
Am căutat tot felul de refugii. Am ales să mă mint. A fost o ușurare a
sufletului. Am iubit un om în contul altuia. Mulți ani. E așa de groaznică
viața noastră numai ca noi, uneori, nu avem puterea să înțelegem ce ni se
întâmplă sau refuzăm pur și simplu să înțelegem fiind conștienți că altfel nu
putem merge mai departe. Am mers ani de zile de mână cu altul dar cu sufletul
la el.
Gata!
Așa mi-am spus într-o seară! Gataaaaa!
Ajunge cu minciuna și cu toate visele ireale pe care mi le-am regizat atâta
timp. De azi îmi impun să pun capăt acelor gânduri care mă năvăleau din zorii
dimineții și până noapte târziu. Da! Așa a fost iubirea noastră. Iubire la
lumina zilei. Noi nu am avut nopți! Am avut o iubire nebună dar platonică.
Iubirea noastră a fost neprihănită. Avea un respect imens pentru mine și tot
timpul îmi spunea că pentru restul vom avea timp pe parcursul vieții... A fost
cea mai frumoasă iubire pe care o poate trăi două suflete. Am fost ceva mai
mult decât doi prieteni dar ceva mult mai puțin decât o relație”. Pe atunci nici
nu puteam pronunța cuvântul ,,relație’’. Probabil că dacă ar fi fost mai mult,
aș fi plâns mai mult, dar a fost mai mult, decât mult, cât am plâns.
Nu știu de ce am plâns! Nu știu de ce m-a
durut atât de tare! Nu știu de ce mă doare și acum ceva, ceva acolo în
străfundul sufletului meu. Sunt conștientă că împreună nu ne-ar fi fost bine.
Comparându-mi viața mea, pe care o trăiesc în prezent, cu viața pe care o
trăiește el, ar trebui să mă determine să mă liniștesc. Să mulțumesc chiar,
Bunului Dumnezeu, pentru puterea pe care mi-a dat-o în momentul în care am luat
decizia să fug. Dacă rămâneam oricum nu eram împreună până la sfârșit iar acum,
poate că nu îl mai puteam iubi. Prin fugă am ales iubirea pură, puternică care
să mă stăpânească tot restul vieții.
Am fugit poate din calea sorții! Am fugit
dar a avut grijă să îmi întoarcă sub o altă formă faptele, înapoi. Am fugit
pentru că aveam un drum mai lung de parcurs. Un drum care pe mine m-a
îndepărtat de locurile acelea în care el a rămas.
Am curajul să cred că oricât de tare
fugim, fugim degeaba și că oriunde am ajunge, Karma se ține scai de noi, ne va fi
mereu pe urme și va avea grijă să ne amintească tot ceea ce am făcut în
decursul anilor trecuți sau poate chiar și în alte vieți trăite anterior și să
nu ne ierte de datorii, obligându-ne să le plătim într-o formă sau alta.
Da! Fugim cât încă suntem tineri. Fugim
cât încă mai credem că lumea asta toată este a noastră însă, vine și vremea
când vom pricepe că tot ceia ce credeam cândva că ar fi purul adevăr devine la
un moment dat o iluzie. O falsitate! O minciună! O vreme în care nici
îmbrățișările și nici cuvintele nu mai dețin puterea și căldura de altă dată.
Nu vor mai impresiona, nu vor mai cucerii, nu vor mai amăgi...
De la o vreme încep să cadă toate
măștile, să dispară toate temerile, să ai curajul să spui adevărul și să nu te
temi de judecata nimănui.
În rolul de judecător, rămâne singur,
doar Dumnezeu! Doar acolo este necesar să ne luăm faptele în brațe și să le
recunoaștem. Doar atât! Să ni le recunoaștem pentru că de pus în balanță le va
pune Judecătorul Suprem. Doar el ştie cu adevărat ce este greșit şi ce este
corect. Noi oamenii acționăm raportați la momente și împrejurări și cu
siguranță atunci facem cum credem noi că este cel mai bine. Că mai târziu se
dovedește că a fost o alegere greșită nu mai avem posibilitatea să schimbăm
nimic. Pentru a scrie, de-a lungul vieții, oamenii au inventat diverse obiecte,
pentru a şterge ceea ce am scris au inventat guma de șters însă pentru a şterge
greșelile vieții, nimeni nu a fost capabil să inventeze nimic.
O poveste spunea despre un copil care
greşea foarte des iar pentru fiecare greşeală făcută, tatăl său, bătea un cui
în tocul ușii. Crescând, copilul a început să facă fapte bune și de fiecare
dată își rugă tatăl să scoată un cui. La un moment dat, copilul a făcut atâtea
fapte bune, încât tatăl său scose-se toate cuele. Fericit, fiul merge într-o zi
în fața părintelui său căruia îi spune:
- Vezi tată? Am făcut tot atâtea
fapte bune pe cât făcusem și rele în copilărie. Acum cred că nu mai eşti
supărat pe mine iar răspunsul bătrânului a sunat cam aşa:
- Ai dreptate fiule, dar găurile?
Eu nu știu câte fapte bune sau rele am făcut. Nu
mi le-a contabilizat nimeni. Ştiu însă că am așa de multe gânduri care dor!
Dor! Dor cu siguranță pentru că sunt bătute în suflet ca și cuele.
Vă las să le descoperiți citind
în continuare, acest mic volum care nu în mod întâmplător a ajuns în fața
ochilor dvs. Rămâne doar ca la final să îmi spuneţi dacă au mai rămas cue în
tocul uşii.
Nu mă judecați! Are cine să o
facă!
Vă doresc lectură
plăcută
Kessy Ellys
Nycollas
Kessy Ellys Nycollas - România - Cioburi de suflet
CIOBURI
DE
SUFLET
ORICE APUS ANUNŢĂ UN NOU RĂSĂRIT...
În pregătire avansată,
un nou volum de poezie semnat de Kessy Ellys Nycollas, nimeni alta decât
iniţiatoarea revistei şi blogului LUCEAFĂRUL DIN VALE. Volumul este unul de un
tragism maxim, expresie a unei sau unor experienţe pline de amar, dar pe care
autoarea, după ce le sublimează poetic, le depăşeşte prin chiar exemplul
personal, acela al unei femei energice, iniţiatoare de proiecte mobilizatoare,
emanând speranţă şi propunându-ne mereu... să vedem partea plină a paharului!
Kessy Ellys Nycollas îşi maschează, poate, durerea unor experienţe personale
sub această/aceste formă/ forme literare, dar pe noi ne interesează dacă acele
experienţe sublimate poetic ne convinge ca cititori; noi urmărim emoţia şi
puterea autoarei de a ne cuprinde şi face să ne bucurăm sau să ne întristăm,
şi, într-un final, să ne asumăm trăirile cuprinse în versurile ei... O carte pe care trebuie
s-o recompunem, fiecare, din acele... "cioburi de suflet" pe care ni
le ascunde, discret sau revoltător, pe alocuri, în paginile ei.
Aşa încercam să prezint, pe scurt, viitoarea carte ce
se prefigura – acum, carte în toată regula, pe care o aveţi sub priviri şi
atenţie - semnată de Kessy Ellys Nycolas, poetă care nu se află la debut
editorial. Până acum, a mai publicat alte două volume de versuri, anume “Toate
iubirile mor”, Editura “Prosperity Exprim”, Bucureşti, şi, la aceeaşi editură,
„Dana, îngerul meu”, amândouă în 2016. Dar, profilul scriitoricesc şi om
dedicat literelor şi, mai mult, aflat în slujba ceLor care scriu, este mai
larg, autoarea noastră regăsindu-şi semnătura prin mai multe publicaţii, sub
poeme sau articole, în antologii sau pe site-uri. La fel, a primit şi mai multe
premii şi distincţii pentru activitatea ei, de la edituri sau administratori de
reviste şi domenii virtuale literare, nemaivorbind de faptul că, pornind de la
administrarea unui blog personal, a reuşit să fondeze şi să asigure apariţia de
ceva timp bun a unei reviste literare numită LUCEAFĂRUL DIN VALE.
Sub egida Agenţiei Literare SINGUR, cum spuneam, prin
vara anului 2018, publicam sinteza mai sus amintită şi redată, ceea ce ne face
să o reluăm şi s-o dezvoltăm, prefaţarea volumului trebuind a fi, am
considerat, fidelă acesteia.
Aşadar, poezia poetei din Valea Jiului, căci acolo îşi
deapănă firul vieţii şi literare şi personale autoarea noastră, ne propune o
carte cu o viziune duală: pe de o parte, o existenţă într-o mereu căutare a
raţiunilor pentru care o iubire anterioară a fost pierdută, şi este invocată,
dar nu pentru a fi reluată ci pentru a o expune spre o personală luare-aminte,
un fel de exorcizare afectivă, care poate căpăta valenţe generale dacă privim
lucrurile din perspectiva unei autoanalize afective extrem de severe, totuşi,
şi din care autoarea iese învingătoare. Se spune că dacă ţi-e frică de ceva, nu
vei reuşi să învingi acel ceva fugind de el ci, dimpotrivă, înfruntându-l. Aşa
procedează şi Kessy Ellys Nycollas, înfruntă fantasma fostei iubiri cu
naturaleţea celui care ştie că poate pierde, dar şi că poate câştiga, cu
vigoarea gladiatorului căruia nu-.i este frică de final, pentru că a fost
antrenat să ştie a muri: “Nimic nu îmi poate/ pune piedică.../ Viaţa m-a
călit,/ mi-am reîncărcat trupul sleit,/ tălpile au luat contact/ cu energiile
pământului/ încărcându-mi, mai apoi, sufletul...” (Desculţă)
Experienţa
aceea, a fostei iubiri care a “trădat” se transformă cu fiecare pagină a cărţii
într-un tot mai convingător manual al purificării şi regenerării din durere,
din dezamăgire, din repulsie şi revoltă, pe alocuri. Este ipostaza unei altfel
de pasăre Phoenix, care renaşte, vers cu vers, din cenuşa trădării în dragoste.
Personajul său, care este chiar autoarea, pentru că volumul este scris la
persoana I-a, nu dispare fizic sub presiunea dezamăgirii devastatoare ci doar
se prăbuşeşte într-un gol existenţial din care, la un moment dat, ca-ntr-o
revelaţie, se reechilibrează şi începe lupta cu revenirea la starea iniţială, a
omului care iubeşte, care mai poate iubi, trecând demn peste nefastul trecut
amoros:“Trăiesc cu tine-n/ suflet şi în gânduri,/ de parcă rădăcini ai prins,/
în deşertul sufletului,/ tu te lipeşti de mine/ ca o meduză,/ iar locul unde te
aşezi,/ doare.” (Răzvrătire)
De aici, din această încleştare cu sine şi cu propriul
trecut devastat de nedreaptul abandon în dragoste, poeta reuşeşte un parcurs
poetic lipsit de glamour, de efecte stilistice lacrimogene, de încadraturi
tragico-revanşarde. Poemele curg chiar dacă într-un stil nu totdeauna unitar,
într-un sens mereu ascendent, din ce în ce mai clar, lăsându-ne a presimţi,
parcă, transformarea, eliberarea de un trecut întunecat. Paşii făcuţi şi desprinderea
nu sunt deloc lipsiţi de risuri şi de reveniri şi reluări, dar importantă este
consecvenţa, spune aproape răspincat poeta, în “Nepăsarea”: “Mă afund şi mai
tare/ în sufletul tău cu apele tulburi,/ în mintea ta răvăşită de dorinţe,/ în
fluidul sângelui tău otrăvit/ de lipsa mea...//Simţi, acum: eu chiar locuiesc
în tine!”
Am mai putea consemna că acest volum este ca o crisalidă, un cocon din
care, încet, sub neştiute şi puternice imbolduri creatoare, se naşte fluturele,
diafan, candid, direct ştiind zborul şi căutând soarele şi câmpul cel verde:
“Şi, totuşi,/ n-ar fi drept să uit/ nici bucuriile şi nici necazurile/ care
mi-au trecut pragul,/ pentru că doar trăindu-le/ am putut să îmi definesc/
răsăritul-din-nou...” (Naufragiul 2)
Cealaltă faţetă a acestui volum ar fi spaţiul mirific,
edenic, de început de poveste şi de lume prin care ne invită să zburdăm
împreună cu ea, cu autoarea: câmpuri, nopţi pline de lumina lunii, flori şi
zboruri, vise şi alergări prin iarbă... Un cadru idilic, în contrast cu
celălalt, zdrenţuit de decepţii, cenuşiu, încordat de o luptă când făţişă când
surdă, interiorizată. De aici, volumul capătă o notă originală, de excelenţă
stilistică, asigurând o alternanţă de tip duş scoţian, rece/cald,
disconfortant, la început, dar benefic, într-un sfârşit, stil care aduce aminte
de dualitatea filosofică bine/rău, planuri în afara cărora existenţa umană nu
poate fi concepută: “Macii roșii stau aprinși/ printre mușețel și scaieți,/ mirați
privesc al vostru alai/ și vă întreabă:/ Cum puteți?/ Sau poate și voi vă
înşelaţi,/ și credeți că sunteți ferice,/ așa cum noi rămânem roșii/printre
scaieți,/ crezând că sunt spice?!” (Naivitatea)
Sublimarea durerii prin poezie, dar şi ridicarea
singurătăţii la rang de custode al relansării într-un spaţiu existenţial
reîncărcat, capabil de ridicarea pe o nouă verticală: <<Este atât de
important/ să poți trăi în singurătate!/ Doar atunci poți să îţi aduni/ toate
cioburile sufletului,/ reîntregindu-l,/ simțindu-l, apoi,/ ca pe o operă de
artă,/ pentru care ai cheltuit/ aşa de mult timp,/ până ai reușit să asculți/
acea voce interioară/în compania căreia poţi trăi/ singurătatea ,,în
doi"...>> (Cioburi de suflet)
Spiritul de
învingător, fermitatea în atingerea ţintei traversează întregul volum ca un fir
roşu, energetic şi energizant, respirând un katarsis cu valenţe
trans-emoţionale întremătoare, molipsitoare: “Ne prăvălim la vale/ ca o buturugă/ se aprinde creierul
rostogolindu-l,/ muşchii înnebunesc de
atâta fugă,/ iar sufletul ne moare, sufocat în noroi.../ Dar nu cedăm,/ dăm din
mâini asudând,/ cerșind o gură de aer şi un strop de apă,/ atunci când ochii
țâșnesc din orbite,/ iar cuvintele pe limbă ne crapă.” (Buturuga)
“Cioburi de suflet”
se recomandă, astfel, ca o carte despre iubire şi re-iubire, o invitaţie la
reconsiderarea decepţiilor şi reconstrucţia sufletului din ele, aşa, ca în
ciclul solar, unde orice apus anunţă un nou răsărit.
Dan
ŞALAPA
Kessy Ellys Nycollas - România - Desculță, pe drumul pavat cu cioburi de suflet
Desculță, pe
drumul pavat cu cioburi de suflet
Dragă OM fain!
Dragă
artistule, poetule, prozatorule, fă-ți curajul
să scoţi la lumină, ceea ce te defineşte, în fața lumii care te
înconjoară, te apreciază ori te critică în originalitatea realizării actului
tău creativ.
Lasă deoparte teama, deschide ochii în
jurul tău şi nu ezita să copiezi neîncetat
cele mai bune lucruri întâlnite în cercurile în care te învârți, ieşite din mâinile altor
meşteri cu renume.
M-am aflat de multe ori în preajma unor
,,meșteri iscusiți’’. Aceste
momente le-am perceput ca un dar dat de Atoatecreator, din care, de la care,
eu, să învăț ceea ce ei au mai bun în creațiile proprii, indiferent de ce
natură au fost acestea. Am căutat să filtrez întodeauna, cu sufletul poziționat
într-o vibrație înaltă, pe cel mai bun dintre cei buni și mă refer aici la cel
care se prezenta, fără falsă modestie, prin opera sa cât și prin atitudinea
deschisă fără să facă abuz de faima câștigată. Am urmărit poate chiar și
zilnic, în mediul online, astfel de oameni și ar fi fost anormal să nu fi prins
nimic din modul de lucru al acestora, din felul lor de a fi ca oameni creatori
de frumos. Nu am căutat niciodată să îi copiez, azi pe unul și mâine pe altul,
ci am mers pe calea mea. Stilul meu este un stil trăiristic prin care exprim gândurile și sentimentele. Folosesc
mai puține comparații, metafore sau figuri de stil. Consider că toate acestea
sunt ,, paravane’’ în dosul
cărora mi-aș ascunde adevărul și percepția mea despre lume și viață, despre
trăiri și sentimente. Nu îmi las mintea
hărțuită de păreri, moduri de lucru, stiluri de exprimare împrumutate. Nu pot
să creez aztăzi ceva, după stilul unui creator iar măine după stilul altui
creator deoarece mi-aș pierde originalitatea prin hărțuirea minții și
deformarea percepției proprii. Nu am nevoie să copiez pe nimeni. Versurile
mele, gândurile, ideile, îmi vin în minte, parcă dictate de o voce care îmi
transmite ceea ce am de făcut iar
mâinile scriu, pur și simplu o dictare!
Am fost
criticată o singură dată, de un scriitor mai elevat chipurile, veteran în ale
scrisului. Dacă ascultam sfaturile dumnealui ar fi trebuit să renunț definitive
la idea de a mai scrie ceva, eu însă mi-am asculta sufletul și am continuat să
pun pe hărtie tot ceea ce Universul mi-a transmis, considerând pur și simplu că
asta este misiunea mea. Personajul principal sunt eu și sunt conștientă de
faptul că nu pot fi pe plac oricui, că sunt om și că nu sunt perfectă, că am
greșeli pe care mi le asum. ( Cine este vănător de greșeli, să le caute, cine
este înteresat de greșelile și de imperfecțiunea mea, să mă citească și va avea
ocazia să descopere greșeli din care va avea de învățat deoarece viața este
mult prea scurtă și nu avem suficient timp să facem atât de multe greșeli
proprii.)
Mâinile
mele au adunat flori deoarece flori au semănat.
*
Leadership: Cum poţi să defineşti pătrunderea ta în miezul lucrurilor, şi
mersul lor, în raport cu trăirile care te cuprind atunci când stai la
marginea "scenei" fără a putea să te implici în spectacol? Ştiinţa
provoacă o adevărată debandadă în mintea ta? Ai ajuns să regreţi fiecare moment
care te ţine departe de tine însuţi? Psihicul tău poate să susţină greutatea
aşteptărilor pe care le generezi tot timpul? Eşti stăpânit de dorinţa arzătoare
de a evada din rutină? Dorinţa de schimbare absolută, devine de nepreţuit?
Estetica excelenţei se produce ca urmare a faptului că poziţia ta faţă de ideea
de schimbare (prin comparaţie cu evoluţia artei) se bazează pe premisa că cea
mai sigură călăuză pe care o poţi avea, ca şi cea mai bună direcţie pe care o
poţi urma spre desăvârşirea la care aspiri, este să capeţi o experienţă unică
din lupta pe care o duci cu practica unei continue formari a caracterului. Iar
adevărata probă a caracterului este să ajungi să-ţi definitivezi un mod propriu
de a face lucrurile foarte bine, cu rost şi cu tragere de inimă. În artă,
important nu este să-ţi încarci conştiinţa de simboluri formale cu ajutorul
cărora să stăpâneşti impresiile furnizate de percepţia realităţii
înconjurătoare, ci să înveţi mişcările de pensulă, felul în
care culorile şi liniile devin forme şi dau viaţă unei opere fără egal,
folosind succesiunea "înflorii" vocaţiei şi personalităţii tale după
modelul unei minţi care ştie să îmbine principiile unei cunoaşteri clarvăzătoare
cu ideea demonstraţiei de răsunet a unei virtuozităţi plastice. Potenţialul de
a deveni un bun profesionist depinde în mare măsură de eforturile investite în
studiul acelor avalanşe de idei şi revelaţii care se pot concretiza în
rezultate deosebite, semnificative sub aspectul însemnătăţii pe care o dai
luptei cu propriile tale limite. Întreaga osatură a unei orientări adecvate în
mediul încercărilor cu care te confrunţi de-a lungul unei îndelungate perioade
de autoevaluare depinde de modul cum reuşeşti să defineşti pătrunderea în
miezul lucrurilor, şi mersul lor, în raport cu trăirile care
te cuprind atunci când stai la marginea "scenei" fără a putea să
te implici în spectacol. Felul cum îţi definitivezi opera depinde de modul cum
reuşeşti să defineşti pătrunderea în miezul lucrurilor pe care vrei să le
comunici, în raport cu trăirile pe care le experimentezi atunci când mergi
singur pe drumul unei înnoiri perpetue. În ce priveşte arta, pot da o mică
indicaţie: cu cât veniturile obţinute din analiza lucrului celorlalţi artişti
sunt mai mari, cu atât "restul" care îţi rămâne după plata
cheltuielilor cu activitatea ta de învăţare este mai mic. Şi mai cred că
artistul îşi defineşte pătrunderea în miezul lucrurilor pe care doreşte să le
comunice prin creaţie ca o demonstraţie de concept unic (aflat în continuă
dezvoltare) care leagă conştiinţa empirică de raţiunea unei minţi infinite. El
nu este un spectator care stă la marginea "scenei" fără a se putea
implica în spectacol, ci este un receptacul pentru emoţii şi percepţii care vin
de peste tot. Frumuseţea leadershipului este totdeauna dată de apropierea de o
viaţă trăită la maxim prin practicarea unei profesiuni onorabile, dar mai ales
prin practicarea unei activități de învăţare şi de aplicare a cunoştinţelor
în limitele în care nu provoacă oboseală. Liderii cei mai buni într-un domeniu
sunt constant "reînviaţi" de forţa creaţiei autentice într-un timp
care le oferă oportunitatea profundă şi unică de a primi, de a încorpora şi
integra o nouă relaţie suverană cu tot ceea ce înseamnă viaţă. Atunci când
fluxurile de inspiraţie se schimbă, se adună sau se reduc, liderul nu-şi
schimbă funcţionalitatea propriei opere, exploatarea acesteia rămânând la
latitudinea sa, adică a unei puteri de creaţie superioare celorlalţi. El îşi
defineşte pătrunderea în miezul lucrurilor pe care vrea să le comunice prin
intermediul unei înnoiri de ordin spiritual, prin faptul că devine cu adevărat
el însuşi prin ceva ce-l face fericit şi care îl individualizează ca
manifestări practice. Originalitatea actului de creaţie constă în căutarea unui
mijloc de revelare şi cunoaştere artistică prin intermediul căruia să dai viaţă
unei imagini despre "lupta din tine" care să inspire pe toată
lumea la acţiune. Estetica Excelenţei se obţine comparând stilul de a face artă
al marilor creatori, cu vocaţia ta de a
lucra pe cont propriu, de a-ţi manifesta pasiunile şi competentele,
oferind 100% din ceea ce eşti. Eşti pregătit să duci lupta cu tine însuţi
pentru atingerea unui ideal artistic inconfundabil? Bine spunea
Ralph Waldo Emerson: "Să fii tu însuţi într-o lume care încearcă
neîncetat să te modeleze în altceva este cel mai mare triumf".
Am scris acest volum exact așa cum am
simțit. Părerile celor apropiați, care au avut acces la el, prin intermediul
Blogului LUCEAFĂRUL DIN VALE, blog personal, unde se poate citi sub forma unei
cărți online, au fost împărțite. Cineva mi-a spus că este un conținut pedagocic
și că ar fi mult mai ok să îl rescriu, să îl reformulez. De regulă nu mă las
manipulată însă, de această dată, am testat puterile personale, am rescris
aproape întreg conținutul și astfel vor fi, la pachet: Volumul I – Desculță pe drumul pavat cu cioburi de suflet și Volumul II
– Cioburi de suflet.
Dumneavoastră, cititorilor, vă rămâne
plăcerea să le descoperiți și să le apreciați sau criticați. Ambele situații
vor fi benefice pentru evoluția mea în arta scrisului.
Ca prim volum, de debut, am publicat ,, Toate iubirile mor’’care la rândul său a avut parte de ambele tratamente.
Unii dintre cititori au fost revoltați de titlu spunând că ,,IUBIRILE NU MOR NICIODATĂ’’. Frumoasă
și nobilă părere, însă nimeni și nimic nu scapă de
moarte. Chiar dacă acele iubiri rămân ascunse bine în sufletul fiecăruia din
noi, ele nu mai există în realitate. Sunt conservate pentru eternitate iar noi
mai lăcrimăm din când în când, întâlnundu-le atunci când răscolim amintirile.
Toate iubirile mor a fost urmat de
volumul: ,,Dana, îngerul meu – Între
normal și paranormal’’,
o carte document, care ne arată că viața continuă
chiar și după moarte. Citindu-l veți întâlni un paragraf în care, o tânără
copilă, la doar 15 ani face o notificare uluitoare, în una din agendele
personale, în care explică, cu lux de amănunte, cum este viața acelora întorși acasă,
cum sunt primite sufletele acolo sus, și cât de multă iubire primesc.
Personajul, muza acestui volum, este
însăși fica mea DANA care a hotărât să părasească acest plan terestru, la doar
17 ani. A plecat exact la data în care a venit aici pe pământ lăsându-mi mie,
ca Mamă de înger, durerea care m-a
ajutat să scriu tot ce am scris pănă acum. Scrisul îmi este terapie.
Kessy Ellys Nycollas
duminică, 17 noiembrie 2019
Kessy Ellys Nycollas - România DE M-AI IUBIT...
DE
M-AI IUBIT...
De m-ai iubit, de m-ai trădat, de
m-ai mințit...
De-ai fost alături, atunci când
eu, am suferit...
De mi-ai săpat mormânt, să scapi
de mine
Îți mulţumesc frumos, om drag,
Că te-ai împiedicat de mine...
Din toate eu am
învățat, ce trebuia să știu
Am învățat, ceea ce trebuie, să
fiu
Am învățat, să mă iubesc pe mine,
mai întâi
Și să-mi așez mai bine perna,
căpătâi...
Am învățat, să iert și să iubesc
Să înțeleg că totul e firesc...
Că pe pământ toate sunt
trecătoare
,,Un om se naște... altul moare’’...
Am învățat, să am tăria muntelui,
ce mă-nconjoară
Să mulțumesc în fiecare seară
Să fiu ca apa, limpede și clară
Să pot să-nfrunt tot răul ce mă
înconjoară...
Să mă înalț pe aripile unui gând
Să nu mă-ntorc din drumul început
Să mă aplec spre cel ce-a arătat
Că-mi e prieten cu adevărat...
Am învățat, să nu mă doară, vorba
orișicui
Să nu mai plâng, pe cel ce-și
spune
un ADIO, numai lui
Să înțeleg că cerul, astăzi, plin
de nori
Îmi va aduce soarele (mâine) în
zori...
Am învățat să nu invidiez
Să lupt pentru ce vreau, nu să
visez...
Să nu depind de nimeni niciodată
Și să nu bat la nimeni, în
fereastră, sau în poartă...
Am învățat, că este multă
mârșăvie
Și prea puțină omenie
..................................
Astăzi te ține-n brațe și te
linge
Mâine te face praf, fără a
plânge...
Am învățat ce nu mai trebuia
să-nvăț
... că la un car de oale, este
îndeajuns, un băț’’!
Kessy Ellys Nycollas
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
Overcoming Fear and Anxiety: How to Rebuild Yourself and Return to Who You Truly Are
Overcoming Fear and Anxiety: How to Rebuild Yourself and Return to Who You Truly Are Two Books. One Truth. And the Moment Everything Chang...
-
În sufletul omului, în decursul vieții, se cuibăresc diferite tipuri de dureri, cauzate de diversele evenimente trăite. În urma fiecărui eve...
-
Încăpățânarea omului care nu renunță și logica omului care nu știe tot, dar înțelege repede ce contează. Tu ai una dintre cele ma...
-
Redacția LucVal&ken , împreună cu Revista Luceafărul din vale , mulțumește tutror colaboratorilor pentru efortul făcut privind ...






