miercuri, 22 aprilie 2020

Kessy Ellys Nycollas - România - ...tresar în tine






















...tresar în tine

de: Kessy Ellys Nycollas

Ochii-i acoperi, nu mă vezi
Urechile le astupi, nu mă auzi
Palma o pui la gură ca să taci
Cu sufletul, ce poți să faci?
Când rând pe rând, tresar în tine
Doar amintirile cu mine...
Iar inima se zbate-n agonie
Cuprinsă de melancolie?...

T e simți uitat de viață și de timp
Pe umeri anii grei te apasă
Regretele se zvârcolesc în vene
Timpul e scurt, trece, nu-i pasă!...
Ești un soldat de viață învins
Trădările își cer răsplată
Cu păru’ încărunțit și lins
 Nu mai ești cel de altă dată!

Curg lacrime fierbinți a nepuțință
De greul vieții care te apasă
Putere nu-i deși-i voință
Să mai visezi câte-o Crăiasă!
Sufletu’-ngheață când privești
La ceeea ce îți stă în față!

Auzi cum clopotele bat
Suspini prelung, se înserează...
Ne despărțim cu sufletu-ntristat
Iar îngerul iubirii ne veghează...

Cu aripa întinsă ne atinge fața
Și ne șoptește: - asta-i viața!
Tânăr când ești n-o iei în seamă...
Îmbătrânind tăiești o dramă!
Regrete mii ...iubiri secrete
Povești trăite pe-ndelete
Toate te ard și te topesc
Părându-ți totul nefiresc...
..........................................
Acum când viața ți se curmă
Plângând amar ce lași în urmă!

22032020 / Petroșani

marți, 21 aprilie 2020

Kessy Ellys Nycollas - România - Arestul ochilor





























ARESTUL OCHILOR


Ți-ai lăsat ușor privirea
Peste ochii întristați
Vrând să îți ascunzi mâhnirea
c-am trăit înstrăinați!

Ți-ai ascuns încet sub pleoape
O durere ce urla!
Sufletul să ți se adape
Din amintiri, încerca!

Ai venit sfios apoape
Și în brațe m-ai cuprins
Tulburând cu stinse șoapte
Sufletul de dor cuprins!...

M-ai privit apoi cu jale
Te-ai îndepărtat tăcut...
Nu voiai să-ți stau în cale
Dar nici eu nu aș fi vrut!

M-ai privit de la distanță
Nu știu mintea ce-ți spunea!
Fața întristată însă
Doar regrete exprima!

Ai plecat lăsând cortina
Piesa a luat sfârșit!
Mi-ai cătat tot timpul vina
Cum că nu te-aș fi iubit!

Du-te dragul meu în pace
Oricum n-ai să știi vreo dată
Că inimi n-am ce-i face
... și trăiește resemnată!



Keessy Ellys Nycollas - România - LACRIMI ASCUNSE





















LACRIMI ASCUNSE
De: Kessy Ellys Nycollas

Adesea printre rânduri, îţi spun: -mi-e dor de tine!
Tu îmi citeşti poemul şi-n el îţi ascunzi glasul!
Deși-mpreună ştim prea bine,
Că ne purtăm în gânduri, la tot pasul!

Ştiu să-mi ascund în lacrime neplânse
Și arestate sub pleoapele închise,
Tot dorul şi durerea, ce îmi străpung fiinţă,
Cuvintele ce mi-au lăsat, neîmplinite vise!
Din trupul meu plăpând şi mistuit de patimi,
Am construit galera unui arest pe viaţă,
În gura-nchisă ascund tăcerea,
Dar sentimentale le afişez pe faţă!

Ochii i-am pedepsit şi i-am făcut ocnaşi
Iar genele străjerii iubirii ne permise
Icoana fiinţei tale stă veşnic pe pupile...
Pictată în tablouri, cu doruri şi cu vise!

În gândurile toate stă ascunsă,  o toamnă timpurie,
Iar tu îmi eşti Cocorul, ce-mi zboară-n zări departe!
Încerc să-ţi urmez zborul, deşi, iarna-i târzie,
Și cred în regăsirea de dincolo de moarte!

Tristeţea-mi construiește, din vise o puşcărie!
Să mă închidă-n trânsa cu multele-i lăcate!
Eu însă am puterea să-ţi simt iubirea vie
Şi să-ţi iubesc fiinţă, cum altfel nu se poate!

Refuz ca Orizontul să-l văd după zăbrele,
Refuz să cred că nu avem o şansă!
Dar cred (cu încăpăţânare) că-mi este scris în stele
Să-mi fiu eu Căpitanul, ce-mi stă straşnic la manșă,

(Atâta timp cât) Lumina dimineţi îmi spală încă fața
Iar ochii-nlăcrimați, zâmbesc încă, în zori,
Se poate vedea clar că-mi este dragă viaţa
Povestea de iubire, îmi dă încă fiori!

Am strălucire-n suflet, n-o ţin după zăbrele,
Iar paşii mei sunt (încă), dârzi şi apăsaţi
Şi-n zorii dimineţii, dar şi-n amurg, sub licărul de stele,
Ne vrând ca să se lase de dor întemniţaţi!

Cu tine fac din viaţa-mi numai vară
Şi tot cu ţine (împreună) făuresc un vis, un vis al meu
Deşi, simt că aş vrea să plâng, sub stropii grei ai ploii,
Privesc către înalt şi văd un curcubeu!

Pe tine te zăresc, zburând către înalturi
Aşa cum ciocârlia-şi-naltă cântul său
Chiar şi atunci când paşii grei, mi se scufundă-n ierburi
Nu uit să-nalț o rugă, la Bunul Dumnezeu!

Căci doar aşa, un soare,-mi mai răsare-n dimineaţă,
Chiar de îmi aminteşte, de ultimul sărut!
E tot ce astăzi mă mai ţine-n viaţă
Alături de povestea din trecut!

Sărutul şi trecutul, trezesc ades copilul
Ce stă ascuns de lume, (în mine) tremurând!
Privindu-mă-n oglindă şi văzându-mi chipul
Mintea, îmi zămisleşte imaginea fetiţei, murmurând:

-O doamne ce-ai făcut cu mine?
Cu acea fetiţă ce juca mai ieri şotronul!
Cu timpul împreună ai uneltit,
Şi ai schimbat la mine chipul, dar şi omul,
Ce azi încearcă să se-ascundă, ispăşit,
După un nor de praf ,,lăsat într-un galop’’ de-o limuzină,
Nici caii, nici căruţa nu mai sunt!
Plecat-au toate, rând pe rând, cu tine în lumină,
Cu soarele alături, ce ne mână grăbit, spre asfinţit
Şi-un temnicer alături, ce îşi cheamă-n ajutor, o strajă
Să poată pune împreună, o pecete, pe trecut!
De vreau s-au de nu vreau, voi fi doar o nălucă,
Cu amintiri şi deznădejdi nescrise,
Cu floarea de salcâm ce s-a lipit la tâmpla
Ascunsă de vopseaua (pusă), pe părul de mătase!

Aşa e viaţa asta, se stinge ca un fulger!
Şi zboară pe nevrute, ca fulgul de Păun
Ajungem undeva, ca demon sau ca îngeri
Dar, mă opresc aici, (deşi), am multe să mai spun.


05082012 / Petroșani






luni, 20 aprilie 2020

Kessy Ellys Nycollas - România - Dacă te-ai întoarce...

























Dacă te-ai întoarce...

Dacă te-ai întoarce azi
Pe cărările știute
Nu știu de ne-am recunoaște!...
Dar, sufletul simte!

M-ar bate ușor pe umăr
Și m-ar dojeni:

-E iubirea ta  din-tâi!
Cum de ai uitat!?

Când ani la rând
ai pus în vers
Cuvintele nespuse
Durere și regrete
și lacrime neplânse!

Pe sub castanii de la moară
Treceați cîndva, ades
Purtând iubirea-n suflet
Pură, de ne-nțeles!

Și când în geamuri, seara
zâmbea o lună plină
iar stele se-aprindeau
de dragoste și dor,
doreai să-l ai alături
când ochii tăi plângeau...
.......
Iubind în taină l-ai purtat
Pe drumuri rătăcite
Prea des în vise l-ai visat
Șoptindu-i dulci cuvinte...

Trecut-au anii, rănd pe rând,
Nimic nu sa schimbat
Doar sălciile din Sultana
Au plâns și s-au uscat!
 ........................
De te-ai întoarce, din trecut,
La ce-ar mai folosi?
Tot ce a fost, a fost demult...
...sufletl mi-ai  răvăși...

22061994  Rădulești

Kessy Ellys Nycollas -România - Dacă trebuie să ceri iubire sau să te rogi pentru ea, atunci cu siguranță nu e omul tău.


Kessy Ellys Nycollas
Dacă trebuie să ceri iubire sau să te rogi pentru ea, atunci cu siguranță nu e omul tău.


      Am ajuns la concluzia că generația tânără nu mai poate iubi. În scurt timp nu se va mai cunoaște semnificația sentimentul unic, extraordinar pe care îl poate oferi iubirea, nici măcar de acele persoane care au iubit și au simțit bucuria acestei stări. Majoritatea confundă iubirea cu îndrăgostirea care, mai apoi, dă naștere atracției, urmată, finalizată, prin raporturi intime.

      Ceea ce mă surprinde este faptul că iubirea a ajuns să joace un simplu rol de muză. Se scriu volume întregi de poezii extraordinare, care au ca temă iubirea, dar iubirea însăși, nu mai există pe nicăieri!

      Poeții, când intră în criză de inspirație, caută iute în mediul virtual ,,o iubire nouă’’ care să le trezească fluturașii adormiți, apoi se aşează pe treabă. În scurt timp apare o nouă capodoperă literară care tratează în mod evident, iubirea!

      Păcat!

      Am citit de curând într-un articol, o frază care m-a intrigat. Iată ce spunea aceasta:

      ,,Iubirea e ceva ce trebuie să primim cu toții și trebuie să o primim penru că o merităm cu toții.’’
     Auzi! Iubirea este ceva ce trebuie să primim! Extraordinară formulare! TREBUIE!!
     Oare cum poți formula o astfel de frază omule? Cum poți folosi cuvântul trebuie și atunci când este vorba de cel mai minunat, cel mai sublim sentiment uman?
     Nu mă mai mir de ce bărbații zilelor noastre vin cu tupeu şi îți impun să îi iubești.
     ,,Trebuie să o primim pentru că o merităm cu toții!’’
     Da dragilor, toți merităm să cunoaștem bucuria produsă de această stare sufletească, numai că ea nu poate fi obținută cu forța!
     Iubirea are regulile ei care antrenează energii, senzații, sentimente care pot rămâne în formă de iubire pură, divină, care, mai apoi, își continuă acțiunea, aducând partenerii în stadiul de îndrăgostire și sex... asta în cazul în care energiile conlucrează din ambele părți datorită dorințelor reciproce.
     Iubirea are alte conotații. Ea poate apare în sufletul unei persoane, față de altă persoană, dar nu trebuie ca și persoana iubită, să iubească la fel.
     Ca să înțelegem iubirea avem un singur exemplu clar. Dumnezeu ne iubește pe toți, nu ne atinge, nu îl vedem, nu locuim împreună. Ne iubește și punct.
     Nu am auzit până acum pe nimeni spunând că la el a venit Dumnezeu și i-a spus: -începând de azi trebuie să mă iubești.
     Dacă iubirea ar fi corect înțeleasă, exprimată, manifestată lumea noastră ar fi mult mai bună dar și mai fericită. Aici, acum mi-a venit în minte gândul să vă propun ceva, şi anume:
      Hai să formulăm și noi o altă frază în care să folosim cuvântul TREBUIE. Iată variant mea:
      Ca să fim fericiți TREBUIE să punem iubire în locul urii. Vom înlocui ura cu iubirea! -Ce spuneți? Reușim? Puteți?
      Bravoooo! Ați reușit! Ce frumos! Ce stare extraordinară avem atunci când iubim necondiționat atât prietenii cât și dușmanii...
       Iubește omule dacă vrei să fii iubit. Nu spune niciodată, trebuie să fiu iubit’’! Cine vrei să te iubească fiindcă trebuie, atâta timp cât tu urăști cu înverșinare și nu te poți iubi sincer și în totalitate, nici chiar pe tine?
       Alergăm după fericire! O căutăm înnebuniţii prin toate cotloanele sufletelor... și nu dăm de ea! Așa este pentru că fuge din calea noastră.      Da! Fuge deoarece noi avem de plătit greșelile pe cre le facem la tot pasul și care își cer plata. Greșind veșnic, plătim veşnic. Nu ni se iartă nimic. În momentul în care ne vom opri câteva clipe din goana asta nebună după fericire, vom fi mai buni, mai iertători dar și capabili să oferim iubire... vom ajunge să simțim un sentiment de eliberare a sufletului... care va fi urmat în mod inevitabil de fericire.
       Universul întoarce totul înapoi la emitent. Atunci când rănim, batjocorim, jignim nu putem aștepta să primim iubire! Când vom pricepe că apreciind vom fi apreciați, iertând vom fi iertați, ajutând vom fi ajutați... atunci vom primi și noi toate acestea și vom putea fi fericiți.
      O altă formulare, din același articol spune:,
 Și, cu toate că atunci când ne plătim datoriile și ne învățăm lecțiile, ne așteptăm să fim iubiți, uneori nu se întâmplă.’
       Da! Nu se întâmplă și ştiţi de ce? Dacă nu știți o să vă amintesc  o povestioară cu tâlc, poate așa veţi înţelege:
       Într-o familie cu mai mulți copiii, exista unul atât de zvăpăiat și ne ascultător, care comitea greșeli zilnice, încât tatăl nu le mai putea contabiliza. Atunci i-a venit o idee. Pentru fiecare greșeala comisă să bată un cui în tocul ușii.
       Copilul a crescut, a început să realizeze câte rele a făcut și câtă supărare a adus familiei... motiv pentru care și-a promis sie însăși că va face tot atâtea fapte bune pe cât rele. Ori de câte ori făcea o faptă bună, scotea un cui din cele bătute în tocul ușii, până când le-a scos pe toate. Atunci își cheamă părinţii și le spune: vedeți? Acum TREBUIE să mă iubiți. Am făcut tot atâtea fapte bune pe câte rele. Am scos toate cuiele... iar mama, bătrână, bolnavă, tristă îi adresează întrebarea: -dar ce facem cu găurile?
       Pentru a umple găurile este nevoie să devenim buni, iubitori, iertători... să respectăm, să ajutăm, să oferim... Pentru a echilibra balanța!
       Toată această perioadă va fi destul de grea. Este perioada în care dorim să primim iubire și nimeni nu ne-o oferă fiind nevoiți să ne târâm sufletele deznădăjduite și rănite spre lumina iertării Divine.
      Niciodată să nu cerşeşti iubirea, să nu te rogi pentru ea, să nu plătești ca să o obții. Iubirea este sau nu este! Nu poți oblige pe nimeni să te iubească doar pentru că tu îl iubești. Poate că și el te iubește dar în felul lui... Nu îl obliga să rămână lângă tine. Lasă-l să plece. Aceasta este iubirea.
       Fă tot posibilul să trăiești o viață cât mai fericită. Cine este menit să rămână va rămâne, te va ajuta să treci peste situațiile dificile susținându-te cu toată puterea și priceperea din dotare, fără ca tu să fii nevoită să îi impui asta.







      

miercuri, 15 aprilie 2020

Redacția Revistei LUCEAFĂRUL DIN VALE, vă urează sărbători pascale cu bucurii!


De unde vine ideea Iepurașului de Paște?





Ideea Iepurașului care aduce cadouri de Paște  am preluat-o de la nemți. Paște, Ostern, Easter, Pesah - toate sunt denumiri ale unei  singure sărbători religioase cu multiple semnificatii. Pe lângă semnificația religioasă, Paștele este asociat cu primăvara, cu iepurașul care aduce cadouri. Cultura germană are și o legendă cu zeița Eostre, despre care se spune că ar fi găsit undeva pe câmp într-o iarnă, o pasăre rănită. Zeița a decis să transforme pasărea într-o iepuroaică, dar o iepuroaică care a păstrat capacitatea de a face ouă.
    Pasărea, iepuroaică de acum, nu doar că și-a păstrat capacitatea ei de a face ouă, a primit și darul de a le scrie, de a le încondeia, așa cum spunem noi românii. Făcea asta, pentru a o putea face fericită pe zeiță, atunci când i le oferea în semn de mulțumire și recunoștință. Gestul ei a fost interpretat ca și cum  oferă ouăle, drept cadou salvatoarei ei, zeița Eostre. De aici oamenilor le-a venit ideea iepurașului care aduce cadouri. Era nevoie să se născocească ceva pentru a spori fericirea sărbătorilor de Paște, dându-le un farmec aparte, așa cum avem pe Moș Crăciun la sărbătorile de iarnă.



                                      PAȘTE FERICIT!



marți, 14 aprilie 2020

PETRUȚA SIMA - ROMÂNIA - Cronică literară a celor cinci volume publicate, pănă în prezent, de distinsa mea mătușă, Kessy Ellys Nycollas


     Cronică literară a celor cinci volume publicate, până în prezent, de distinsa mea mătușă, Kessy Ellys Nycollas
              -Petruța Sima-
                                Rădulești / 14.04.2020


  Viața merge înainte! Nu se oprește în loc pentru nimeni! Nimic nu se mai poate aduce înapoi fizic, doar mintea păstrează uneori, chiar ne alterate, momentele plăcute dar și cele mai puțin plăcute, amintiri ale părinților, ale iubirilor… 
        Ajunsă la o vârstă respectabilă, consăteanca noastră, cunoscută virtual sub pseudonimul, Kessy Ellys Nycollas, fică a comunei Rădulești, Jud. Ialomița ne onorează cu  cele cinci volumele de poezii publicate până în present: Toate iubirile mor /2016/; Dana, îngerul meu / 2016; Desculță, pe drumul pavat cu cioburi de suflet / 2019; Cioburi de suflet / 2019; Gânduri care dor / 2019, dar și cu profilul publicistic pe care îl descoperim în revista ,, LUCEAFĂRUL DIN VALE’’, al cărei fondatoare este încă din anul 2018.
      Pot spune cu mândrie că sunt în posesia tuturor volumelor, cât și a câtorva numere ale revistei. Am citit fiecare volum cu sufletul la gură dar și cu multă plăcere, constatând că tema principal este iubirea, cu excepția volumului ,,Dana, îngerul meu ‘’ în care ne arată, printr-o formă de exprimare simplă, a expunerii evenimentului, pierderea celei de a treia fice, Daniela Georgiana Petre.
     Sufletul autoarei trăiește aici printer noi. O iubire veche, împosibil de uitat, pare să fie muză a multora dintre poeziile sale. 
      Creierul uman este în stare să uite unele date și evenimente din viața noastră, dar pe cele ale unei pierderi atât de grea cât și acela al unei iubiri pure, autentice, le depozitează în altarul său  sfânt, în conștient și subconștient , ca să ni le amintească atunci când ne este  greu, privid cu nostalgie către zilele și ani din trecut.
Mulți dintre  scriitorii, oamenii de cultură și știință când își descriu biografia lor încep cu  cele mai dulci amintiri din  anii  copilăriei.  Poeta noastră ne încântă cu frumoase și nostalgice amintiri ale iubirii, uneori frumoasă alteori nedreaptă!  Copilăria nu i-a oferit un leagăn tocmai confortabil și, probabil, din această cauză refuză să  o folosească drept muză.
Da, dragi cititori, tind să cred că nu am făcut o greșeală spunând că  autoarea volumelor sus amintite nu a avut parte de o copilărie ferictă și nici de o iubire sinceră,  iar acum, ca și făuritoare de versuri îmbină cu mult succes metafora artistică cu momentele plăcute dar și drureroase,  de neuitat, ale vieții sale.
Primul volum citit a fost ,, Toate iubirile mor’’, un volum de început, un volum care a fost publicat ca volum de familie, nefiind mulțumită în totalitate de felul în care a fost scris. Nu se gândea pe atunci că va ajunge acele versuri să fie publicate.
Mi-au rămas în minte versurile poemului ,,Casa părintească’’ de la pagina 276.

Părăsită e demult / casa părintească, dar nu pot s-o vând./ În ochi am pe mama, ce mult o iubea / Cu var și pământ mereu o-ngrijea.
…………………………………………………………………..
,,Mai aud și-acum, cum mă dojenea / mama, cu blândețea ei nemăsurată, / Și mai văd pe tata, cum se așeza / să se odihnească, pe bancă la poartă ‘’, iar la pagina 281, în poemul
 ,, ai grijă de tine’’, ne dă de înțeles că sufletul iubit îi tulbură liniștea și acum:

,,Când glasul îi aud, simt că iau foc! /  Nu știu ce-nseamnă acest suflet pentru mine! / De nu mă cheamă, nu am liniște deloc, / Și să plâng mereu, îmi vine. / Nu voi pricepe niciodată, / Ce se ascunde-n glasul lui! / Și-n sufletul ce-mi stă aproape, / ca raza caldă a soarelui!’’

Acest volum a fost urmat de cel legat de tragedia care a avut loc în viața autoarei și anume ,, Dana, îngerul meu’, o carte plină de o  durerea sfâșietoare în fiecare poezie. O  carte document, așa cum menționează și Felicia Drăgușin în cronica sa de la pagina 15. O carte care ne dezvăluie un destin… Dureros destin… grea pierdere.
Ce este de remarcat, este faptul că, autoarea și-a găsit forța și echilibrul să depășească dificilele obstacole ale destinului său și să își continue mersul prin viață, din postura de învingătoare.
M-a tulburat extreme de tare acest volum, de la prima până la ultima poezie cuprinsă între paginile lui.  Am să mă aplec cu multă durere dar și respect asupra câtorva versuri ale poemului  dedicat ,, Părinților îndoliați’’, de la pagina 88:

,,Nimeni vreodată nu-ți va înțelege chinul, / Și nici nu-ți va simți a ta durere,/ Decât un altul, necăjit ca tine, / Ce și-a îngropat copilul, singura avere!’’

Lăsând în urmă totul, consăteanca noastră cu care mă mândresc și din prisma că îmi este mătușă, scrie, scrie neobosită. Drept dovadă ne sunt cele trei volume aparute în anul 2019. Citindu-le am constata că, în fiecare, pe rând, scrie un vers amestecat în care se întâlnește, iubirea, tradarea, abandonul și suferința creeată de acestea toate la un loc.
Stilul autoarei poate fi observant ca și un stil pedagogic, un stil trăiristic, un stil prin care, în mod suptil, ne propune să învățăm din greșelile dumneaei pentru a putea beneficia de mai mulți ani fericiți în viețile noastre. Se spune că din greșeli învățăm, însă, alegând să învățăm și din greșelile deja făcute de alții, avem posibilitatea să greșim mai puțin și să fim fericiți mai mult.
Desculță, pe drumul pavat cu cioburi de suflet, prin însăși titlul atribuit, Kessy Ellys Nycollas spune totul. În poemul
,, Durerea’’, de la pagina 106 spune:

,, Aș vrea ceva! / Ceva! / dar ce aș vrea oare? / mă vrei? / și ce te oprește să îmi spui? / ce te face să te temi? / Stiu! / întunericul și durerea din sufletul meu.../ Da! / mi-am răscolit amintirile / trecutul doare cumplit... / dar a trecut / și asta va face  să se facă lumină în curând... / Așa cum nici iarna / nu durează o veșnicie / nici vara o eternitate... / sarea și piperul /  condimentează hrana trupului, / DUREREA! / Dă putere sufletului...’’.

În ,,Coburi de suflet’’ ne spune în poemul VIAȚA,  de la pagina 101:

,, Mă simt , uneori, la pământ, / viața, fără milă mă dărâmă, / mă face bucăți / și mă împrăștie /  pe caldarâm, / privesc răvășită / la bucățile care cândva eram eu, / și mă întreb din câte sunt formată? / Încerc să le număr, / să adun și să scad, /  să înmulțesc și să împart, / nu aflu rezultatul pentru că / un vânt stâtnit dintre gânduri / îmi fură părticelele.../ Caut un umăr pe care să plâng / simțindu-mă a nimănui, / dar nu găsesc, / pe fiecare umăr plânge cineva, / prea multă tristețe, DOAMNE, / nu pot trăi așa, / mă vreau înapoi, / întreagă și puternică / și să merg mai departe, / așa cum am făcut mereu...’’.

Ce ar fi putut să spună mai mult? Nimic! Aceasta este realitatea unui destin greu încercat dar care iese biruitor la liman.
Cel de al cincilea volum  a fost botezat de mama lui, nimeni alta decât Kessy Ellys Nycollas, cu numele de ,, Gânduri care dor’’. Cu siguranță, pe fiecare dintre noi ne doare cel puțin un gând, deosebirea o face însă lipsa curajului de a ne arăta lumii exact așa cum suntem și de a spune sincer ceea ce simțim și asta se datorează fricii. Frica de a nu fi criticați, de a nu fi acuzați, de a nu fi bârfiți… dar, dacă am avea curajul să spunem deschis:

 - Da! Ăsta sunt eu! Sunt un om ca toți alții, cu bune și rele, cu bucurii și necazuri, cu dezamăgiri și regrete…și aș dori să știu, câți dintre voi cei care tăceți, care vă ascundeți în spatele cortinei, sunteți mai buni decăt mine! Dacă cineva ar ridica cortina inopinant, în momentele voastre de ,, întuneric sufletesc’’ s-ar descoperii minciunile, neadevărurile, falsurile din spatele cărăra se joacă rolul  Lupului  moralist.
 Ei da! Acest om, autor al zecilor sau chiar sutelor de poezii, are curajul să spună: -Da! Ăsta sunt eu!

În ,,Gânduri care dor ‘’, în poemul ,,Destin‘’, de la pagina 91, spune:
,, M-am născut un suflet bun, / Însă la ce bun! / La atâta răutate /  Cum să mă supun? / M-am născut între nămeți / Pe un ger cumplit / Mă uitam în jur confuz! / Of! / Unde am venit? / Mama mângâia obrazul / Și îl săruta! / Tata încerca să spună, / Că lumea e rea!/ Eu, copil nevinovat / Căutam un scut / Sufletul să-mi protejez / Însă n-am putut!... / …/ Am ajuns iubi dușmanul / Neam mi-a fost străinul / Numai Bunul Dumnezeu / Mi-a alinat chinul!

Dovada curajului de a spune un adevăr îl avem în aceste rânduri, pe care le puteți citi și dvs. în prefață. Eu o să redau doar un fragment, restul vă las să descoperiți citind volumul.

,, Îmi trec prin fața ochilor fleșuri aproape vii ale amintirilor cu noi și am prins curajul să îi mărturisesc cât de josnică m-am simțit ,ani de zile, față de soțul meu care mă săruta în locul lui. Mă săruta iar eu îmi imaginam că este el. Ne priveam în ochi iar în locul ochilor lui căprui, vedeam doi ochi verzi. Acei ochi care m-au urmărit toată viața! Deși eram departe fizic, spiritual îi  simțeam respirația în ceafă, poate 99,99% din timpul unei zile. Noaptea însă, nu îl visam. Ani la rând mi-am spus că așa nu mai pot. Am căutat tot felul de refugii. Am ales să mă mint. A fost o ușurare a sufletului. Am iubit un om în contul altuia. Mulți ani. Este așa de groaznică viața noastră uneori, numai că noi, nu avem puterea să înțelegem ce ni se întâmplă sau refuzăm pur și simplu să înțelegem fiind conștienți că altfel nu putem merge mai departe. Am mers ani de zile de mână cu altul dar cu sufletul la el.’’
Ce aș mai putea complete eu în urma citirii acestui fragment în care ni se expune cu atăta sinceritate o realitate!?
Aceasta este ființa minunată care, prin ceea ce ne lasă scris, dorește să își elibereze sufletul împovărat de dezamăgiri, regrete, durere.
Totul ar trebui interpretat ca și lecții de viață, acea viață care, în majoritatea poveștilor, bate filmul  dar și ca suport moral aplicând sloganul Aureliei Grosu: ,,Dacă eu  pot și tu poți!’’
Eu o primesc și o privesc cu atâta admirație și bucurie în scurtele vizite pe care le face aici în satul natal Răsimnicea, simtind că mă încarc cu o energie pozitvă, benefică, în prezența dumneaei și chiar i-am mărturisit că îmi doresc foarte tare ca și eu să pot ajunge la vărsta dânsei, să arăt și să pot asemeni dumneaei.
 Vă doresc viață lungă draga noastră, Kessy Ellys Nycollas ( Tanti Nuți, așa cum vă spunem noi toți cei care vă iubim!)    





                                               PORTRET AUTOR

Puteți intra în posesia volumelor contactând autorul la e-mail: oelena29@gmail.com

         Prețul se negociază în funcție de numărul volumelor comandate.







Overcoming Fear and Anxiety: How to Rebuild Yourself and Return to Who You Truly Are

  Overcoming Fear and Anxiety: How to Rebuild Yourself and Return to Who You Truly Are Two Books. One Truth. And the Moment Everything Chang...