joi, 5 iulie 2018

I.D.SICORE - ROMÂNIA - Grupaj de poezii





SFÂRȘITUL ILUZIILOR

... cum un fluture
ochii ei se-nălțau
spre cer
n-o mai interesau
frumusețele de pe
pământ
nu credea că și-n cer
Fetele Morgana se joacă cu ochii,
de-a v-ați ascunsălea.



SECOLUL MEU


Nu știu când pe lume prima dată am plâns...
nici țipetele mamei de durere, când le-am auzit –
era o noapte de iarnă cu-o lună prinsă în zenit,
când spre ziuă cerurile stelele și-au stins...
da, în secolul meu, atuncia m-am ivit;

Bucurii n-am potrivite nici acum de spus...
cum nici amintirile plăcute
 nu cred că am prea multe
(a fost un secol cu cimitire
 și plânse rău morminte)
secolul acesta care de acum,
în sfârșit, s-a dus
si-acum stă cum o hienă-n preajmă,
 la rănile-mpuțite;

O, mă plimb Doamne și dincoace de el...
precum un biet haiduc în destinu-i fatal
(aidoma cum spuma pierdută pân-la mal)
știu, de-atâtea ori dorit-am să mă-nșel,
că și acest crunt secol, n-a fost tocmai mișel,

...dar cine-și poate umbra lui schimba?! –
pretenția e moartă, cum zice cronicarul...
(norocul nu te-ajută de l-ai avea cu carul)
de-aceea ilustrule Socrate te rog nu întreba,
preferă înghițitul, tot fără-a privi paharul!..

I.D.SICORE/12.04.2012


STĂPÂNA – STĂPÂNELOR


Motiv de amăgire sunt toate pe pământ
cum toate împrumută din felul cum le crezi,
frumoasa zi-i frumoasă cu sufletul de-o vezi –
nici când poți opri gândul, să intre în cuvânt;

Vedem pe lume-atâte și știm că toate trec
cu ele  gândul nostru un du-te vino face,
târându-și după el și gustul care-i place –
nimic ochiului scapă spre care minte-aplec;

Mă plimb prin toate cu eul meu de mână
(se plimbă toate-n mine, cu ce din mine dau)
mă-ntorc și eu în mine, cu ce de-afară iau –
... tu „Panta Rei” în veci fi-vei stăpâna!..

I.D.SICORE/ 10.05.2012


RISCUL


Ferecat în clipă nu mă uit la ceas
pare-o veșnicie ticăitu-i lent...
gândul și el pare de-amintiri atras
le rumeg și astăzi cumva permanent;

Ce fac din voi amintiri bizare...
când destul într-una șirul vostru crește,
să vă cert și-acum pentru neascultare,
când voi niciodată nu iubiți ce este?!..

Dincolo de clipă umbra de-mi privesc
aflu întristat de-ale ei schimbări...
fuge de lumină și de-i poruncesc
să-și asume riscul altei reîncarnări;

... Că-n ce viitor să mai speri cinstit;
cu ce reîncarnare să reintri-n tine? –
ferecat în clipă fi-vei tot mințit
și de ceasul vremii cu-al său ticăit,
căci prezentu-i riscul, pentru orice mâine!..

I.D.SICORE/17.04.2012



PREA MULTE SEMNE DE ÎNFRÎNGERI



...Prea multe îs cuvintele nespuse
prea multe guri se-ncleaștă încremenite,
destule Troi rămân necunoscute –
Ithăci și ele-s multe necuprinse,
de dor de-ntoarcere, cum la Ulise!..

Noianul de izbânzi și de înfrângeri
descumpănase și temeri și-ndrăzneli,
născând și reprimând atâtea îndoieli,
că și la sfinți, ba vezi chiar și la îngeri,
destule ezitări, de sincere convingeri!..

I.D.SICORE/26.04.2012


PSALM


...Ne certăm gălăgios Doamne
și pentru blagoslovirea țărânii de sub picioare,
bravăm etalând nedemne taclale-n slogane
fudulindu-ne vai, cu haine
aruncate de alții la tomberoane –
iartă-ne Prea Înalte, de-această bunăstare!...

Ferice de bărbații rămași verticali
și neamurile ce și-i asumă onest,
de Țările în care mor veșnic loiali
(ei sunt pentru minciună dușmanii fatali)
acești bărbați sunt Doamne , singurii normali,
cum normal le este și traiul lor modest!..

   I.D.SICORE/24.04.2012

miercuri, 4 iulie 2018

AGAFIA DRAGAN -ROMÂNIA - GRUPAJ DE POEZII - PRIMA APARIȚIE






Ai intrat cu amiezile
Și toamnele,
Căutai un loc să le ascunzi,
Ca și cum ți-ar fi fost frică
Să nu le tulbur sensurile,
Cu un cuvânt rostit sau doar răsărit
În nopțile, când le puteam ușor distinge
În lăcomia brațelor și ochilor.
Eram pământul, în care
Îți semănai eternitatea
Fără să văd
Cenușa arcuită sub tâmplă.

Purtai cu ţine cheia
Iubirilor rătăcite,
Să-ți rezemi diminețile îmblânzite
De sănii și pântecul meu de femeie,
Orgolioasa ta masculinitate,
Gelos pe oglinda
Și ușa care nu se voia deschisă
Foamei tale de certitudini.
În țesăturile cotidianului,
Amplificai bănuielile.


În absența ta,
Rămâneam să vânez vulturi în Tibet,
Să explorez fiorduri înghețate,
Imaginea constantă a ochilor
Când mă pândeai trădat de oglindă,
Înainte ca buzele tale
Să inventeze același picant ritual,
Pentru o zi sau pentru un amurg,
Binecuvântând rădăcina care ne leagă.





De astăzi,
Mi-am îmbolnăvit moartea cu atâta verde,
Încât o aud cum se rostogolește,
Închisă într-o sferă albastră.
Acum, pot despica jumătatea mea de cer
Să ajung la mine,
Fără să simt în ce parte se înclină balanța.
Pot semăna vântul cu flori de miozotis
Să nu-mi fure urmele

De astăzi,
Mi-am îmbolnăvit moartea cu atâta verde,
Încât captivă în trupul meu învață să tacă
Acum pot castanii să mi înalț în floare,
Mai este încă vreme...





Se făcea că eram aripă
De apă și frunze
Căzute din ochii mamei
Într-un pământ frământat de dorinți
Nu-mi aduceam aminte
Să fi fost pasăre vreodată
Doar mirosul de țărână
Sfărâma carapacea
În aerul încărcat de iluzii

Se făcea că eram pasăre
Între două ceruri
Necunoscută
Care îmi împrumutase chipul
Se interpunea ca o perdea
Între oglindă și înalt
De aici din acest adânc
Simțeam cum mă ridic
Nu-mi aduceam aminte
Să mai fi zburat vreodată
Doar setea

Se făcea că eram scânteie
Coborâm din noapte precum o pasăre
Deasupra clipeau umbre îngenuncheate
Și toți morții mei
Ca niște torțe palide
Din care îmi furăm aripile
Nu-mi aduceam aminte
Să fi fost altceva
Doar frica de cădere





Suntem doar noi,
Fiecare cu singurătatea lui.
Pasărea din inima nopții
Clatină tăcerea împietrită-n aer.
Îmi faci semn s-o las,
Să-și potolească setea.
Drumul ce-i stă înainte pare fără sfârșit
Deși mai este atât de puțin.
Ne-am asumat orice risc când am pornit
Până și pustiul...
Se izbește
De zidurile camerei.
Deschide fereastră să iasă!
Simt tălpile cum
Se afundă -n clipă.
Poate nu este decât un joc al iubirii
Plictisită de noi.


Rătăciri

Sunt aici Doamne
La crucea dintre pământ şi cer
 Sufletul inundat de ceaţă
Limpezeşte-l
Să nu-mi aducă umbrele în faţă
Sufocată m-aş apuca
Să veghez ecoul
Celor care am fost
Ziditori întru mine
Abecedarul
Prin care mă vestesc
În drumul spre mâine
Până când am să mă găsesc
Ridicată
Într-un gând
Şi mâna-n mâna cu ei
Într-o necesară risipire
Să-mi aflu
Rătăcirea.


Te caut, Doamne!
Sunt nopți în care răscolesc insomnia
Și inima Ta cu neliniști,
Cu fuga mea
Până când explodează
Și simt întunericul
Cum își înfige colții în humă.
Numai la marginea somnului,
Câștigi contur
Când nu mai aștept nimic,
Decât să mă eliberez
Pentru o altă dimineață
În care să mă reinventez cu Tine,
Fără să adun urme,
Fără să rătăcesc prin închipuiri,
Și atunci numai atunci împăcată,
Am să mor pentru un ceas sau o noapte
În eterna mișcare.


Vietatea

Care dă, mă, un leu?
Te-ai făcut al dracului!
Pată, pe retina oraşului,
Îţi amorţeşti viaţa pe trotuare
Eliberate de aşteptări.
Nu înrădăcinezi nimic,
Doar devorezi delăsarea,
Pulbere tăbăcită
Sub talpa lipsită de zare.
Calcinată din gunoaie,
Niciodată nu vei înflori.
Din tine ce va rămâne oare?
Zilele nu-ţi spun nimic nou,
Nici afişele.
Foamea îşi flutură zdrenţele
Peste acelaşi mâine.
Într-o zi, vei pleca
Aşa cum ai trăit,
Fruct strivit pe asfalt.
Oh, cum înalţă nepăsarea
Murmurul morţii peste tine!




AGAFIA DRĂGAN - ROMÂNIA - CV






Agafia Drăgan
Nume autor: Agafia Drăgan, membru L.S.R, filiala Vrancea şi al Asociaţiei Culturale Duiliu Zamfirescu, Focşani
Activitatea literară 2014-2017
 Publicaţii în revistele: Nomen Artis, Agora, Cervantes, Oglindă Literară, Bogdania, poem, Armoni Culturale, Dor de Dor, Cronos peniţa de aur, Amprentele sufletului, Negru pe Alb, Taifas literară, Confluenţe literare, Cevantes etc
În antologii:
“Carmen”, editura Anamarol, “Alburii Sclipiri de Stele”, editura Napoca Nova,” Suave minuni”, editura Napoca Nova, “Poeţi şi Scriitori Contemporani în Regal Eminescian”, “Atlasul cu diezi”, editura Armonii Culturale, “Antologia Antologiilor Naţiunea”, editura Naţiunea, “10 ani plini de dor”, editura Pim, “Pe aleea cuvintelor”, editura Ispirescu,” Roşu Mocnit”, editura Rovimed,
 “Cuvinte Sculptate”, editura Editgraph, “Lumină din Lumină”, editura Armonii Culturale “Priveşte Visând”, Iubito, editura Editgraph, “Petale de Suflet”, editura Editgraph, “Ieri ca prin Vis”, editura Editgraph, “Obraji de Magnolie”, editura Editgraph, Cu tine în gând editura Editgraph, Lyrics editura Prosa volumul II şi III editura Naţiunea, Toamna asta Plouă cu Lacrimi, Iaşi 2015 etc.

  Volume de autor:
        Nevoia de Fericire, editura Editgraph, 2014
        Cu Toamna Căzută pe Gene, editura Editgraph, 2015
        Măriuca şi Prietenii ei, editura Editgrahp, 2015
      Iluzia Regăsirii, editura Armonii Culturale, 2016


Kessy Ellys Nycollas - România - De ce nu râzi?





















DE CE NU RÂZI?

De ce nu râzi, când omul drag, îl întâlneşti?
Nu ştiu ce să - înţeleg, 
dar tind să cred că nu mă mai iubeşti!
Că tot ce-a mai rămas, din tot ce împreună am trăit!
Sunt amintirile ce dăinuiesc în noi... până la sfârşit!

Când totu-n jur te farmecâ, de ce nu poţi zâmbi!
Privirea ta de ce este meru şi tristă şi-ncruntată?
De ce-ai uitat aşa subit cum este a iubi?
De ce nu-mi mai declari iubire, cum o făceai o dată?

De ce nu râzi, când poţi s-o faci,
 iar ochiii - ţii apleci, spre ghete?
Când ai în faţă ce cândva, iubeai cu patimă?
De ce preferi acum să-ţi apleci ochiii la şirete?
Când eu îţi stau în faţă şi îţi spun: IUBEŞTE-MĂ!

De ce alegi tăcerea şi-o laşi să dea răspunsuri?
La tot ce ieri îmi declarai nebun?
Interpretarea, în tăcere, schimba cursuri!
De vieţi, de sensuri şi de drum!

Când poţi vorbi deschis şi cu curaj,
Eliberându-ţi sufletul de grelele poveri,
De ce alegi tăcerea ca pe un şantaj?
Şi încerci să dai de înţeles, că nu a existat un ieri?

Atât de mult aş vrea să pot să râd!
Căci toată viaţa mea am plâns şi am oftat!
Tăcerea ta însă te face atât de crud...
Şi parcă mă obliga, să cred, că nu s-a întâmplat!

Când ar fi trebuit să stau, eu am fugit,
Aşa am zis în clipa aia, că e cel mai bine!
Acum când mi-amintesc, îmi spun că am greşit,
Şi mi-aş dori să mă întorc la tine!

De ce nu am putut să stau şi am fugit?
De ce aşa de tare, teama m-a cuprins?
De ce-am crezut că am găsit momentul potrivit?
În care să mă cred o - învingătoare?.. tu învins?

De ce alegem să urâm, când am putea iubim?
De ce minţim, că am uitat, când totu-i încă viu?
Şi suferinţă punem între noi, când am putea să fim
Acel ceva, ce ar putea să aducă fericire, -n sufletul pustiu?

Chiar ai uitat de tot ce ne-a legat?
Nu ai sunat, de multă vreme, să mă întrebi, de –mi este bine!
S-au să mă-ntrebi, cu dorul cum mă - împac?
Şi dacă, chiar nu îmi mai este, dor de tine!

Nu vrei nici să mai ştii, dacă-mi mai trec, prin amintire,
Acele clipa-n care în braţe mă ţineai?
Şi nu mai vrei să îmi mai spui IUBIRE!
Aşa cum foarte des făceai?

Nici gândurile nu mai vrei să mi le ştii?
Acele gânduri, care încă, sufletu-mi străbat?
Nici că aş vrea, o clipă să-mi mai fii,
Şi dragostea cea mare... şi păcat?

Nu ai mai vrea, cât de puţin, să ştii?
Dacă de tine îmi mai este dor, de te mai vreau?
Nici nu mai vrei să îmi mai spui ,,copilării''?
Aşa cum o făceai atunci, când ochiii mei cereau...?

Mai sună! Doar un minut aş vrea să te aud, puţin...
Aș vrea doar vocea-ţi caldă, să-mi mângâie auzul!
Nu îţi voi cere să îmi spui ,,revin’’!
Aş vrea doar sufletului, meu să îi mai dai ,, impulsul’’!

De atâta vreme te aştept, dar văd cu întristare!
Că este tot mai greu, să cred, că ne vom revedea,
Pentru că taci, iar eu lipsită de curaj, nu sunt în stare,
Să îţi mai cer, ce altă dat, al meu era!

Aş vrea să pot, să îţi zâmbesc, din nou, ferice!
Văzându-te, cum paşii tăi, la mine ţii opreşti!
Însă, aleg să tac, deşi aş vrea din inimă a zice,
Că îmi doresc, să te aud spunând, că mă iubeşti!

Mă tem, că nu vei mai suna, nici când
Şi că nici numărul de telefon nu mi-l mai ştii!
Dar, sigură pe mine, încă sunt, ca-n gând
De-a curmezişul veşnic îţi voi fii!

Iar numărul de telefon, de-ai rătăcit!
Ori, neglijent, l-ai încurcat, prin miile de cifre!
Doresc să fii în viaţa fericit!
Eu te aştept,încă, pe-o bancă tristă, în grădina mea de vise!

Aştept totuşi să suni şi vei suna, dacă-ţi mai sunt în gând.
M-aş bucura să aflu că încă-ţi aminteşti de mine!
Şi să te aud spunându-mi să te-aştept în vizită curând...
Căci îmi e tare dor de tine... FERICIRE!
                                                 21092017

Kessy Ellys Nycollas - România - FEMEIE MINUNATĂ!
















FEMEIE MINUNATĂ!



Femeie minunată, blajină şi suavă!
De ce alegi întruna, iubirii să-i fii sclava?
De ce nu înţelegi? Iubirea-i doar un vis!
Ea nu este o poartă ce duce-n paradis!

Iubirea te orbeşte, să poţi iubi un EL
Nu mai visa frumos, nu crede că te-nşel!
Trezeşte-te femeie, iubeşte-ţi viaţa ta,
Căci timpul trece-n grabă, şi-apoi vei regreta.

Că anii ţi-au trecut, de parcă au fost un vis
Şi-ai aşteptat iubirea, zicând că ţi-a fost scris!
Nu da vina pe soartă şi ia-ţi viaţa în mâini
Nu-ţi plânge neputinţa în proprii tăi pumni.

Puterea ai, minune, tu trebuie să ştii!
Pentru c-ai fost o viaţă, alături de copii!
Ai plâns şi-ai râs, ai suspinat,
Acum ajunge, gata, nu căuta un vinovat!

Fii mândră şi înţeleaptă, priveşte înainte
Şi roagă-te la Domnul... să-ţi dea şi ţie minte.
Nu te lăsa orbită, de amăgiri deşarte!
Trăieşte-ţi viaţa ta, nu văicări în şoapte.

Nu aştepta femeie, un Făt Frumos să vină!
Căci stai cu el o viaţă şi - ajungi să -i fii străină!
Îl îngrijeşti smerită, aştepţi şi tu răsplată,
Dar te înşeli, minune, n-ai s-o primeşti vreo dată.

Răsplata e la tine, iubeşte-ţi viaţa ta,
Nu văicări întruna, că viaţa este grea!
Este chiar grea să ştii, dar fii o luptătoare,
Dăi vieţii tale sens şi ieși învingătoare!

Dacă alegi mereu să fii îngenunchiată!
Nu te mai plânge - întruna, acceptă a ta soartă!
Nu aştepta iubirea, că este doar un vis!
Nu crede că în viaţă, aşa îţi este scris.

Puterea e în tine, tu trebuie să vrei,
Să ştii mereu în viaţă şi ce şi câtă să iei,
Să ai un drum al tău PRIVEŞTE-L, e deschis,
Dar să nu crezi vreo dată, că duce-n paradis!

Overcoming Fear and Anxiety: How to Rebuild Yourself and Return to Who You Truly Are

  Overcoming Fear and Anxiety: How to Rebuild Yourself and Return to Who You Truly Are Two Books. One Truth. And the Moment Everything Chang...