sâmbătă, 14 aprilie 2018

Kessy Ellys Nycollas - Grupaj de poezii - 4 - ZORILE







ZORILE

De câteva zile prelungi, zorile
mă surprind la tine pe braţe,
ținându-mă ca într-un leagăn
în care vrei să îmi alini sângele!

Ochii lăcrimează,
buzele-mi ard,
mintea ar vrea să respingă totul,
sufletul, însă, chinuit, se zbate
să ajungă limanul.

Acolo, tu, să te regăsească!

Dând ascultare raţiunii,
va suferi sufletul,
și invers, mă va judeca raţiunea...

Eu, între ele,
înţeleg că totul este suferinţă,
iar dacă tot sunt condamnată durerii,
prin iubire şi suind către stele-o voi face,
iar nu din regretele ce urlă-n zidul tăcerii…








TABLOUL ORB

Îmi zâmbeşte chipul tău tăcut
dintr-o ramă de tablou,
lipsită de conţinut...

Unii ochii,  încă
nu au înţeles
că rama aceea goală
îmi atrage privirea,
conturul ei
ascunzând doi ochi verzi
care, privindu-mă demenţi,
au orbit...

Poate părea un nimic
s-au poate fi ceva
ce încă se-agaţă
de ziua în care
ochii aceia verzi
îmi tulburau fiinţa!

În rama  lipsită de conţinut,
eu am pus un chip viu,
Iubirea,
cu toate visele,
şi cu toată trăirea,
amintirile, astfel,
mor înrămate, discret,
iar ochiul
ce încă le priveşte
parcă a orbit!
Alteori,
în tabloul lipsit de conţinut,
stau înrămate toate îndrăznelile
pe care, amândoi,
le-am uitat,
ca doi copii rebeli,
care se hârjoneau cu vise
ce ţin sufletul viu,
zdrelite de multe îndoieli,
visele mor în timp,
alături de amintiri...

Tabloul orbeşte,
iar rama se topeşte în zid...


















IMAGINAŢIA

Habar nu ai
de ce te doare
în partea inimii,
din când în când...

Acolo-s eu,
şi aştept cu disperare
să ai un timp al meu…

Dar nu ştiu când!

Ai viaţa atât de complicată
iar mintea ocupată la refuz,
de aceea, stau cuminte şi te dor
în partea inimii,
sperând că mă auzi!














NU ŞTII

... creierul meu
locuieşte acum în ochii tăi,
marea ochilor tăi
mi-a inundat toată firea
și-mi locuieşte în trup!

Nu ştii câtă luptă duc să pot fugi
înapoi, în mine,
și cât de greu îmi este cuvântul
care rosteşte un adevăr,
de tine ştiut!





















                                                  CIUDAT

Ne-am recunoscut vocile!
Ciudat sentiment
să te recunoşti doar ascultându-te
în receptorul telefonului
care, şi el, părea fericit
că poate fi părtaş
la reîntâlnirea noastră...

Ce bine,
ce mult mă bucur
că, în sfârşit, v-aţi regăsit
în această lume,
pentru că nimeni nu poate ştii
cât va mai dura călătoria
voastră pe aici...

Când şi imaginile trupurilor
au stat faţă în faţă,
am înţeles cu adevărat
că ne căutam de mult!








DORINŢE

Dacă aş putea fi vânt,
aş mătura pământul,
aş spulbera toată pleava
care ne ia aerul...
Dacă aş fi soare,
aş pârjoli toate buruienile
care se cred,
reginele ţarinei.

Dacă aş fi nor,
aş umbri
toate strălucirile deşarte
care ne orbesc cu poleiala falsă...
Dacă aş fi noapte
aş învălui în întuneric
toate siluetele care au umbră
străvezie!

Dacă aş fi calendar
aş şterge zi după zi,
toate acele zile în care promitem
și, apoi, uităm...

Dacă aş fi!...

Dar eu nu sunt nimic
din toate acestea
și multe altele,
sunt o dorinţă în miezul dorinţei de a fi!

EU SUNT DOAR  IUBIRE

Păcat!
Toţi au uitat de mine...
toţi mă strivesc
sub talpă, fără milă,
nimeni nu mai vrea
să ştie că,
în lipsa iubirii,
sufletele mor,
iar lipsa sufletului
se simte pretutindeni...




















vineri, 13 aprilie 2018

Kessy Ellys Nycollas - Grupaj de poezii - 3 - CUM ŞI CÂT



                                                              Foto:internet



CUM ŞI CÂT

Cât şi cum te iubesc?
Nu pot să îmi găsesc cuvintele
cu care să pot explica.

Prefer ca între noi
să troneze liniştea,
care să creeze un răgaz în care
sufletele noastre
să îşi poată vorbi în voie!

Pot, însă, să las ochii liberi
să îţi zâmbească,
mâinile să te simtă
şi să te descopere,
dorinţele să se aprindă
şi să te încălzească,
buzele să te sărute,
iar sufletul să adoarmă alintat,
lângă al tău!

Eu nu pot urla iubirea!
Eu pot doar să tac,
refuzând să joc,
la scenă deschisă,
pentru un public orb.





ECOUL ÎNTOARCERII

Viaţa - ecouri
care se întorc către noi
asemeni unui bumerang!

Atenţi,
putem observa:
ce oferim, primim înapoi,
ce gândim, ni se îndeplineşte
ce semănăm, vom culege...

Dăruind dragoste,
vom primi dragoste.

Vom judeca - vom fi lapidaţi!
Urâm - vom fi alungaţi.

Totul se întâmplă.

Viaţa ni se întâmplă.











ROATA VIEŢII

Este doar un gând
în stare de a fi!

Sunt universuri
care apar şi dispar,
iar când ajungi
să te îndrepţi către oglinda
în care îţi spui
“Eu sunt!”,
mintea
îşi încetează agitaţia,
şi-atunci,
regăseşti - simplă, egală, răcoroasă -
 Iubirea!

Mintea încetează
să se mai învolbure,
e asemenea oceanului
care se linişteşte
după ce Neptun
coboară-n adâncuri!









SINGURĂTATEA

Nu m-am obişnuit
să iubesc singurătatea,
am învăţat să o iubesc.

Trăind lângă umbre
care-şi ziceau raze,
am învăţat
urmele paşilor mei
sunt mai calde când sunt singure
pe drumul cel drept,
că razele negre
sunt doar sirene
ce mă vor un Ulisse
atras în adâncuri…
















NOAPTEA...

...este timpul liniştit
în care pot retrăi
ziua
cu netrăirile ei.

...îmi văd
toate visurile germinând.

...visez că suntem împreună,
şi, adesea,
îmi doresc, în visul din vis,
 să sfârşesc în acel vis,
astfel,
să rămân alături de visul meu,
şi alături de tine!















SINGURĂTATEA  POETULUI

Pentru oamenii obişnuiţi
a fi singur este o patologie.
Pentru poet,
singurătatea este o necesitate
dincolo de biologic!

Pentru poet,
singurătatea este
oxigenul care-i dă rima la viaţă,
pentru omul obişnuit -
doar o umbră a oxigenului!

Poetul iubeşte cu nesaţ oamenii,
în schimb, detestă din faptele lor,
în prezenţa cărora
nu are aer suficient
sprea a fi!

Pentru oameni, unii,
a-l iubi pe poet este o farsă
într-o piesă jucată la margine de târg.

Singurătatea poetului
planează deasupra
singurătăţii târgoveţului,
oricât de avut.

Copacii îşi caută singurătatea înfrunzirii,
poetul - singurătatea înpoemirii!

STRIGĂTUL

Strigă ceva în mine,
este un strigăt mut!
Mă tem să îi dau eu, glas,
de frica unui răspuns!

Mă cheamă ceva,
cineva mă iubeşte,
alţii mă vor în fântână-aruncată,
gânduri răzleţe se zdrobesc sub frunte,
îmi sufocă desprinderea
care, oricum, este obişnuită
cu dezamăgirea.

Mă strigă de undeva, un suflet,
îl aud şi îl simt,
îi adulmec forţa dulce ca de înger.

Presimt săgeţile ce vin către mine!
Aş vrea să mă ascund,
mi-e teamă,
dar, unde?
Ah, cât aş vrea să fiu un arcaş
după o viaţă de ţintă!

Strigătul mă urmăreşte,
vesteşte, ce, oare?





duminică, 8 aprilie 2018

PUIU RĂDUCAN - HRISTOS A ÎNVIAT!







HRISTOS A ÎNVIAT!

În amurgul târziu al iernii bătrâne, Primăvara iese la plimbare pe bulevardul naturii.
Iezii, mieii, fluturii, gâzele, albinele, florile, cânturile păsărilor îi ies în întâmpinare.
Îmbrăcată-n rochia verde mulată pe trupu-i mlădios, dătător de viață, pășește angelic prin sfânta natură.
Deodată se oprește, apoi se apropie cu sfială de… femeia cu barbă pitită-n stufărișuri de april.
Trădat și vândut pe 30 de arginți de Iuda Iscarioteanul, apostolul care s-a lepădat de Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, zace sub lespede.
Din lumea părinților noștrii plecați se spune că miercuri spre Joia Mare, Iisus Hristos a fost ucis.
Răul învingea. Răul există și acum. Nicăieri nu-i mai bine ca la noi acasă mai spun voci din sfinți părinți!
Primăvara nu-și dezlipește ochii de pe Femeia cu Barbă.
Privind primăvara-n ochi, omul travestit în Femeia cu Barbă, vândut de Iuda pe 30 de arginți era Iisus Hristos, Mântuitorul nostru.
Minunea Învierii lui Iisus dăinuie-n inimile noastre, ne luminează viața spre renașterea credinței, a speranței în mai bine și frumos, în bunătate, în iubire și... căldură-n suflete triste.
Iisus a Înviat!
Hristos a Înviat!
Primăvara, natura și noi ne bucurăm!
Da!
Hristos a Înviat!
08042018 – Băile Olănești
De Sfintele Paști

sâmbătă, 7 aprilie 2018

Kessy Ellys Nycollas - Iubirea...un vis





 Iubirea...un vis

Un Paradis
o altă lume...
un vis ascuns
judecat aspru,
ne  înțeles!
Sentimente ascunse,
trecut îngropat,
zâmbete trucate
 dor în surdină,
inimi bolnave
fără  vină!
Ascundem ce știm,
Mințim când vorbim,
Trăim fals!
Murim fără să spunem
ce ar mai fi de spus!
Ingropăm secrete,
și iubiri discrete,
respectăm statutul,
otrăvim pământul.....


vineri, 6 aprilie 2018

Kessy Ellys Nycollas - Desculță -






DESCULŢĂ
     

Pe drumul pavat
cu cioburi de suflet
șesc ușor cu talpa sângerândă,
rănile dor, sufletul se-nlacrimă,
vântul e bici peste faţa mea,
calea vrând să-mi întoarcă!
O ploaie se pornește, tăvălug,
și ea scoasă din minţi
de nesminţenia mea.

Nimic nu mă oprește!

Se lasă seara,
iar drumul pavat
cu cioburi de suflet,
vrea să mă oprească din umblare,
şi-mi scoate-n cale,
pe alocuri, semafoare…
Se face roșu, eu nu am răbdare
ignor orice culoare,
merg neoprit, în pas de cruciat.

Semafoarele îmi par blazare,
piedici moderne, puse din umbră,
prefer amenda, ocna, ghilotina,
dar nu voi sta pe loc,
le-am ignorat şi le ignor,
aşa am şi ajuns dresor de drumuri,
de poteci, de răscruci...







LUCEAFĂRUL DIN VALE - RĂSTIGNIREA







RĂSTIGNIREA

Aseară a fost judecat Hristos, fără vină. Toată noaptea a fost judecat până azi dimineaţă, în zori.
Astăzi la amiază a fost răstignit, ca să împace lumea cu Dumnezeu, El însuşi fiind Dumnezeu. Se va coborî la iad, îl va pustiii şi a treia zi va învia.

Mesajul este:

Dacă vreodată trecem prin iad, să nu ne speriem ci să avem curajul să mergem mai departe, căci vom ajunge din nou să înviem. Chemându-l în ajutor, pe El, ne va scoate negreşit la lumină. Dacă vreo dată trecem prin Rai, El ne aşteaptă să îl chemăm ca să vedem frumuseţi nebănuite...

Azi se lasă răstignit ca să ne împace cu Tatăl şi ca să ne dea speranţă.
Peste trei zile Hristos va învia.
Când va înviea şi în inimile noastre totul va fi mai uşor...

Pace şi suflete senine! Bucurie şi iertare!
Sărbători cu bine!

Overcoming Fear and Anxiety: How to Rebuild Yourself and Return to Who You Truly Are

  Overcoming Fear and Anxiety: How to Rebuild Yourself and Return to Who You Truly Are Two Books. One Truth. And the Moment Everything Chang...